Dlouhodobé akce

20.11.2022
245. výročí založení Biskupství brněnského

V neděli 4. prosince 2022 v 10.30 hodin bude v katedrále sv. Petra a Pavla slavena děkovná bohoslužba při příležitosti 245. výročí založení Biskupství brněnského. Již 20. listopadu 2022 v 18.00 hodin zazní na Petrově k výročí založení biskupství slavnostní koncert.

27.11.2022
Pozvání na roráty

„Roráty“ byly původně votivní mše svaté ke cti Panny Marie o sobotách adventní doby, rozšířené již od doby Karla IV., doprovázené nádhernými liturgickými zpěvy. Název je odvozen od vstupního zpěvu (Introitus) čtvrté neděle adventní, který začíná slovy: „Rorate coeli desuper“ (rosu dejte, nebesa, shůry).

28.11.2022 - 19.12.2022
Roráty 2022 na Petrově

Roráty připomínají očekávání spásy, uvedení do Boží blízkosti a ujištění o Boží věrnosti.

11.11.2022
Knihovna biskupství nabízí rozsáhlý fond v angličtině

Knihovna Biskupství brněnského zařadila do svého knižního fondu další část nejnovějších anglických křesťanských knih. Jedná se tak o jedinečnou a cennou sbírku teologické literatury, čítající přes devět tisíc svazků.

11.1.2023
Blahoslavená Restituta Kafková bude mít v Brně sochu

Jihomoravskou metropoli, rodiště řeholní sestry Marie Restituty Kafkové, ozdobí v Brně-Husovicích její socha, na kterou statutární město Brno vyhlašuje výtvarnou soutěž.

22.12.2022
Pošli drobné chorvatské kuny do Afriky

Zbývá vám pár drobných kun z dovolené v Chorvatsku? Nechce se vám s nimi chodit do banky nebo na chorvatskou poštu, abyste je vyměnili? Darujte je misionářkám misijní rodiny Donum Dei, které vedou restauraci L´Eau Vive v Brně na Petrově.

24.11.2022
Pastýřský list biskupa Pavla o povolání

V den slavnosti Ježíše Krista Krále 20. listopadu 2022 se při bohoslužbách ve farnostech brněnské diecéze četl „Pastýřský list biskupa Pavla o povolání“ .

11.11.2022
Setkej se s Ježíšem v noci

Setkat se s Ježíšem v noci umožňuje „Nikodémova noc“. Ta odkazuje na novozákonní příběh farizeje Nikodéma, člena židovské rady, který přišel za Ježíšem tajně v noci. Nikodémova noc je další způsob jak hledat a nacházet cestu k Ježíši v dnešním uspěchaném světě.

1.11.2022
Svatí vás chtějí vidět!

Na svátek Všech svatých 2022 připravilo Diecézní muzeum v Brně drobnou výstavu současného křesťanského umění nazvanou „Společenství svatých Pavla Hřebíčka aneb Svatí vás chtějí vidět!“, která představuje desítku vybraných světců z autorské dílny kovolitce Pavla Hřebíčka.

8.7.2022 - 10.7.2022
Národní synodální setkání: V synodálním procesu budeme pokračovat

Na Velehradě se 6. července 2022 za účasti českých a moravských biskupů, členů národního synodálního týmu, diecézních koordinátorů, zástupců z diecézí a exarchátu a dalších významných hostů uskutečnilo Národní synodální setkání, kterým vyvrcholila národní fáze synodálního procesu Synody o synodalitě:

27.3.2022
Synoda, dopis kněžím: Ať je církev pohostinným domovem

Generální sekretář biskupské synody a prefekt Kongregace pro klérus píší všem kněžím světa a vyzývají je, aby neohroženě pokračovali na cestě naslouchání Božímu lidu, zakořeněni ve Slově a překonávali riziko sebereference, nehybnosti a intelektualismu.

12.2.2022
Pozdrav apoštolského nuncia v Německu Nikoly Eteroviće delegátům Synodální cesty v Německu

Přinášíme vám pozdrav apoštolského nuncia v Německu a bývalého generálního sekretáře Biskupské synody, arcibiskupa Nikoly Eteroviće, delegátům Synodální cesty v Německu.

16.1.2022
Petrov: Slavnostní zpívané nedělní nešpory

Královská stoliční kapitula sv. Petra a Pavla v Brně pořádá od roku 2017, kdy se slavilo 240. výročí založení Biskupství brněnského, slavnostní zpívané nedělní nešpory.

1.1.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby papeže Františka pro rok 2022

Zveřejňujeme úmysly Svatého otce pro každý měsíc roku 2022 svěřené Celosvětové síti modlitby s papežem (Apoštolátu modlitby)

15.10.2021
Synoda 2021 - 2023 krok za krokem

Co je to synodální proces? Týká se mě osobně? Jak bude tento proces probíhat a jak bude realizován? Jaký bude mít dopad? Odpovědi naleznete v článku a infoletáčku, který připravila Česká biskupská konference.

10.10.2021
Modlitba za průběh synody

Modleme se za průběh synody o synodalitě, kterou papež František zahájí ve dnech 9. a 10. října tohoto roku v Římě.

Ochrana nezletilých v církvi