Dlouhodobé akce

28.3.2021 - 5.4.2021
Velikonoce.cz podruhé

Internetový projekt Velikonoce.cz přibližuje veřejnosti letos již druhým rokem duchovní poselství Velikonoc. Všem zájemcům pomůže prožít Svatý týden a Velikonoce i v omezených možnostech aktuální pandemické situace v rámci okresu.

15.5.2021
Poutní stezka Romea Strata

Území Moravy protíná dálková poutní stezka Romea Strata, která vede do Říma.

25.4.2021
Poselství Svatého otce k 58. světovému dni modliteb za povolání

Přinášíme vám překlad poselství papeže Františka k 58. světovému dni modliteb za povolání, který si budeme připomínat 25. dubna 2021.

21.4.2021
Druhá Mariánská triáda představí Křtiny

Mariánská triáda zahrnuje poutní místa Vranov u Brna, Křtiny a Sloup jako největší poutní kostely na Blanensku. První materiál byl vydán v květnu loňského roku a soustředil se zejména na kostel Narození Panny Marie ve Vranově.

21.4.2021
Fotogalerie z žehnání sochy sv. Barbory

Dne 13. dubna 2021 požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle v katedrále sv. Petra a Pavla sochu svaté Barbory, kterou Dopravní podnik města Brna následně umístil u portálu vznikajícího tramvajového tunelu v ulici Netroufalky.

20.4.2021
Vizuální styl Noci kostelů 2021

Představujeme vizuální styl Noci kostelů 2021, který je společný pro všechny zapojené země. Noc kostelů se bude letos konat v pátek 28. května 2021.

20.4.2021
Papež o svaté Terezii z Avily: Výjimečná žena v dějinách církve i společnosti

Avilský biskup José Gil Tamayo obdržel poselství papeže Františka v souvislosti s mezinárodním kongresem o sv. Terezii z Avily, který připomíná půl století od jejího prohlášení za učitelku církve.

19.4.2021
Petrov ozdobily desítky umělců z daleké historie i z dneška

Umělcům minulosti, kteří se podíleli na jedinečné výzdobě katedrály sv. Petra a Pavla, dominuje Ondřej Schweigl (1735-1812), který se stal po dlouhou dobu rozhodujícím umělcem činným při výzdobě kostela i jeho vybavení, souvisejícího s přeměnou kostela v katedrálu.

18.4.2021
Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, blíže ke svatosti

Roberta Schumana, jednoho z otců zakladatelů Evropské unie, čeká podle prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení kardinála Semerara první krok na cestě ke svatosti. Papež František by mu měl již letos v červnu udělit přídomek "ctihodný", což je úvodní stupeň kanonizačního procesu.

17.4.2021
Vydejte se na Sedmiradostnou cestu

Poutní cesta „Sedm radostí Panny Marie“ byla realizována na trase mezi lelekovickým kostelem sv. Filipa a Jakuba a kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna. Cesta je lemována sedmi kapličkami symbolizujícími radosti Panny Marie.

13.4.2021 - 16.4.2021
Tramvajový tunel ke kampusu zdobí socha sv. Barbory

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle dnes v poledne požehnal v katedrále sv. Petra a Pavla sochu svaté Barbory, kterou Dopravní podnik města Brna následně umístil u portálu vznikajícího tramvajového tunelu v ulici Netroufalky.

12.4.2021
Fotogalerie z demontáže obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla

Dne 7. dubna 2021 byla provedena demontáž stávajícího obětního stolu v katedrále sv. Petra a Pavla, který se brněnský biskup Vojtěch Cikrle rozhodl věnovat kapli sv. Jana Nepomuckého v Papežské koleji Nepomucenum v Římě, kam bude později převezen.

10.4.2021
Fotogalerie z vigilie Bílé soboty 2021

Fotogalerie z vigilie Bílé soboty 3. dubna 2021 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Hlavní celebrant brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

8.4.2021
Brněnské biskupství vydalo nový katalog

Reedice publikace „Katalog brněnské diecéze – neproměnná část“, kterou letos vydalo Biskupství brněnské, obsahuje kromě základních údajů z původního vydání z roku 2007 aktualizovaných k 1. lednu 2021, navíc nově zejména podrobnější popis všech sakrálních objektů, a to nejen kostelů a kaplí, ale i kapliček, zvonic a dalších objektů

8.4.2021
Velkopáteční kázání kardinála Cantalamessy: O zraněném bratrství uvnitř církve

Velkopáteční kázání v Bazilice sv. Petra nadepsal kazatel papežského domu kardinál Raniero Cantalamessa veršem z listu Římanům „První z mnoha bratří“ (8,29).

7.4.2021
Interiér brněnské katedrály se mění

Dnes byla v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně zahájena demontáž stávajícího obětního stolu, který nahradí nový.

18.3.2021
Největší příběhy všech dob

Jeden z největších myslitelů, spisovatelů, pedagogů Jan Amos Komenský napsal: „Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost.“ Za nejvýznamnější zdroj moudrosti tento „učitel národů“ považoval Bibli.

11.3.2021 - 27.3.2021
Duchovní krizová pomoc po telefonu

V současné mimořádné situaci nabízejí také kněží duchovní (i psychologickou) pomoc všem potřebným. Lidé se na ně mohou obrátit s dotazy, jak postupovat v době, kdy není možné chodit na mši svatou, ale mohou klást i nejrozmanitější otázky duchovního charakteru, které v nich současná situace vyvolává.

4.3.2021
Pozvání k zapojení do Noci kostelů 2021

Všechny kostely a modlitebny na území České republiky z církví, které jsou členy nebo přidruženými členy Ekumenické rady církví ČR zveme k připojení do Noci kostelů 2021, která se bude konat 28, května 2021.

17.2.2021
Děti napříč ČR se v postní době spojí v modlitbě

Ve videokázání „Spojuje“ z Vlčího doupěte zazněla k dětem výzva, aby se společně modlily na konkrétní úmysl. Cílem je vytvořit modlitební síť, do které děti zachytí rybičky – lidi z okolí, kteří potřebují poznat Pána Ježíše. Odpovědí byla velká vlna zájmu ze strany dětí i celých rodin.

15.12.2020 - 23.12.2020
Podmínky ke získání daru odpustků v Roce sv. Josefa

„Dar zvláštních odpustků” spojených s Rokem sv. Josefa oznamuje dekret Apoštolské penitenciárie.

15.12.2020 - 23.12.2020
Modlitby ke sv. Josefovi

V souvislosti s vyhlášením roku věnovaného svatému Josefovi, nabízíme k využití modlitby ke sv. Josefovi. ZDE