Dlouhodobé akce

19.9.2020 - 19.10.2020
Pokyny brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho pro brněnskou diecézi v souvislosti s aktuální situací pandemie COVID- 19

S platností od 19. září 2020 uděluje brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle pro věřící brněnské diecéze, kteří patří do některé z rizikových skupin, dispens od osobní účasti na nedělení bohoslužbě.

26.6.2020
Diecézní muzeum: Víra, naděje, láska

Letošní jubilea světců spjatých s brněnskou diecézí - sv. Jan Sarkandera, sv. Klement Maria Hofbauera a sv. Zdislavy připomíná výstava Diecézního muzea v Brně s názvem „Víra, naděje, láska“. V kryptě katedrály sv. Petra a Pavla bude přístupná od 26. června do 4. října 2020.

4.10.2020
Křetínská farnost slaví výročí svého patrona, sv. Jeronýma

Při příležitosti 1600 let od úmrtí sv. Jeronýma (+ 30. září 420), patrona farnosti, připravila farnost Křetín řadu duchovních a kulturních akcí. Akce budou probíhat v období od 4. října do 22. listopadu letošního roku.

4.10.2020
Výstava o 1. brněnském biskupovi

Před 300 lety, 4. října 1720, se v Pačlavicích u Zdounek narodil Matyáš František Chorinský z Ledské, pozdější první brněnský biskup.

19.9.2020
Varhanní festival Zdeňka Pololáníka se opět uskuteční v českotřebovských chrámech a okolí

XVI. ročník varhanního festivalu se opět uskuteční v českotřebovských chrámech a v okolních obcích v termínu 19. září - 10. října. Letošní ročník je věnován patronovi mezinárodního varhanního festivalu Zdeňku Pololáníkovi k jeho životnímu jubileu.

17.9.2020
Charita usiluje o rozšíření služeb pro pacienty, seniory nebo umírající doma

Diecézní charita Brno je největší nestátní poskytovatel sociálních a zdravotních služeb v Jihomoravském kraji. Svoji práci nabízí i v oblasti terénních a ambulantních služeb. Jednou z nejznámějších terénních sociálních služeb je tradiční Charitní pečovatelská služba.

17.9.2020
Diktatura versus naděje - do Brna míří výstava o pronásledování církve

Po Římě a dalších italských městech se v Brně představí výstava Diktatura versus naděje. Zachycuje období perzekuce katolické církve v Československu v letech 1948–1989, ale postihuje i širší souvislosti.

15.9.2020
Jak jednou začnete, nevíte, kde to skončí

Co vedlo některé společnosti k tomu, že umožnily ukončit život pod dohledem lékaře nebo jeho rukou? A co napovídá vývoj tam, kde se to smí? V rozhovoru pro Katolický týdeník odpovídá lékař a teolog Jaromír Matějek z Ústavu etiky 3. lékařské fakulty UK v Praze.

14.9.2020
Fotogalerie z žehnání kostela bl. Marie Restituty v Brně

V sobotu 12. září 2020 požehnal brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul kostel blahoslavené Marie Restituty v brněnském sídlišti Lesná.

10.9.2020
Ministerstvo zavádí roušky ve všech vnitřních prostorách po celé ČR

Na základě datových podkladů o vývoji epidemie covid-19 a doporučení epidemiologů dochází od 10. září 2020 opětovně k povinnosti nosit roušky ve všech vnitřních prostorách budov, a to na území celé České republiky. Z tohoto nařízení vyplývá, že jsou povinné roušky také v prostorách kostelů.

10.9.2020
Papež: Klevety jsou horší než Covid!

Před nedělním polednem se na Svatopetrském náměstí shromáždilo přibližně tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně.

1.9.2020
Letošní „Doba stvoření“ se zaměří na hříchy nespravedlnosti a zpustošení

Zatímco slavení doby adventní, vánoční, postní a velikonoční se v církvi ustálilo již ve středověku, „doba stvoření“ se v křesťanských církvích slaví teprve od počátku nového tisíciletí.

1.9.2020
O posledních věcech u sv. Alžběty

Alžbětinky, které před 270 lety vybudovaly v Brně klášter s nemocnicí, lékárnou a prostornou kaplí, daly po roce 1989 větší část domu k dispozici pro hospic u sv. Alžběty, nejstarší zařízení tohoto druhu na Moravě. Jeho současným ředitelem je Josef Drbal. Přečtěte si rozhovor, který pro Katolický týdeník připravil redaktor Václav Štaud.

3.4.2020 - 20.4.2020
Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc duben 2020

Modleme se za nemocné, za trpící lidi.

1.2.2020
Bratři minorité nabízejí pobožnost prvních sobot v měsíci

Od letošního roku nabízejí bratři minorité v Brně účast na pobožnostech prvních sobot v měsíci.

8.1.2020
Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc leden 2020

Modleme se za mír ve světě, v rodinách a v lidských srdcích. Plamen dialogu a sebeovládání ať zahání každý stín nevraživosti.