Biskupství brněnské

Synoda

Ilustrace
9.11.2023
Pastorační projekty na rok 2024

Příjem žádostí o podporu projektů pastoračních rad farností byl zahájen!

 

Ilustrace
18.8.2023
Dokument k říjnové Synodě o synodalitě je k dispozici v češtině

Podkladový dokument k práci generálního shromáždění Synody o synodalitě, které proběhne v říjnu tohoto roku v Římě, je k dispozici nyní i v českém jazyce.

Ilustrace
13.7.2023
Vatikán oznámil účastníky světového shromáždění synody o synodalitě

Světová synoda biskupů o synodalitě bude v říjnu v Římě diskutovat o novém způsobu společného života v katolické církvi. Vatikán tento pátek oznámil seznam jejích účastníků: bude mezi nimi více žen a laiků než u předchozích synod;

Ilustrace
8.6.2023
Rozhovor s generálním sekretářem Synody o synodalitě

Kardinál Mario Grech, generální sekretář Synody o synodalitě, říká, že probíhající proces v církvi riskuje, že přijde o okamžik milosti, pokud se zaměří na polarizující témata ve společnosti, jako jsou manželství osob stejného pohlaví, potraty či svěcení žen.

Ilustrace
17.5.2023
Návrh pracovního dokumentu pro synodu o synodalitě schválen

Ve dnech 10.–11. května se v Římě sešla 15. řádná rada generálního sekretariátu synody, aby projednala Instrumentum laboris: pracovní dokument pro účastníky prvního zasedání 16. řádného generálního shromáždění biskupské synody, které se uskuteční 4.–29. října 2023.

Ilustrace
14.2.2023
Kontinentální shromáždění synody: Závěrečná poznámka biskupů

Skončila druhá fáze Evropského synodálního setkání, kterého se ve dnech 10.-11. února v Praze účastnili již jen předsedové evropských biskupských konferencí. Přinášíme plné znění závěrečného dokumentu této části.

Ilustrace
10.2.2023
Čeští delegáti na evropském synodálním setkání: „Synodalita se týká všech pokřtěných“

V úterý odpoledne na evropském synodálním setkání v Praze promluvili zástupci poslední třetiny biskupských konferencí v abecedě. Začínali čeští delegáti – Hana Pohořalá a P. Josef Mikulášek.

Ilustrace
10.2.2023
Skončila první část Evropského synodálního setkání

První část Evropského synodálního setkání, které se koná v Praze od 5. do 12. února, skončila. Jednalo se o čtyři dny intenzivních prací, ale také společných mší svatých a modliteb, ve kterých účastníci pamatovali na Ukrajinu, na oběti zemětřesení v Turecku a Sýrii či na jednotu křesťanů.

Ilustrace
9.2.2023
Homilie pražského arcibiskupa Jana Graubnera při zahájení Evropského synodálního setkání

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, kterou pronesl u příležitosti zahajovací mše svaté Evropského synodálního setkání v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Strahově 5. února 2023.

Ilustrace
8.2.2023
Úterý na pražském synodálním setkání: „Jsou naše farnosti živými komunitami?“

Jaká napětí a jaké otázky vyvstávají v našich zemích v průběhu synodálního procesu? To jsou dvě otázky, které probírají v druhém jednacím dni 7. února delegáti Kontinentálního synodálního setkání v Praze.

Ilustrace
1.12.2022
Synoda o synodální církvi: dialog, naslouchání a rozlišování pokračuje

V pondělí a v úterý se v Římě setkávají vedoucí představitelé kontinentální fáze synody o synodální církvi, kteří mají možnost hovořit přímo s jejím sekretariátem, který tento proces řídí.

Ilustrace
30.11.2022
P. Šikula: Víc hlav víc ví

Diecézní koordinátor pro synodu P. ThLic. Petr Šikula přibližuje atmosféru diecézního synodálního setkání, které se uskutečnilo v listopadu v Brně.

Ilustrace
26.11.2022
Dokument Spiritualita synodality

Komise pro spiritualitu přináší dokument "Spiritualita synodality", který představuje několik základních aspektů a podkladů pro hlubší poznání a rozvoj spirituality synodality a synodálního procesu.

Ilustrace
19.11.2022
Diecézní synodální setkání

V sobotu 19. listopadu 2022 se bude v Brně konat Diecézní synodální setkání koordinátorů farních skupinek a těch, kdo jsou aktivně zapojeni do synodálního procesu v brněnské diecézi.

Ilustrace
23.10.2022
Papež: Zasedání synody o synodalitě budou dvě

Na závěr nedělní polední modlitby Anděl Páně 16. října papež František oznámil, že plody synodální cesty jsou četné, a proto je třeba, aby dozrály. Z toho důvodu rozhodl uspořádat dvě zasedání řádného generálního shromáždění biskupské synody a to: v říjnu 2023 a v říjnu 2024.

Ilustrace
13.10.2022
Sekretariát synody vydal poselství k výročí Druhého vatikánského koncilu

Po šedesáti letech od zahájení Druhého vatikánského koncilu generální sekretariát synody uvádí, že toto výročí je pro synodu a církev okamžikem "zvláštní milosti."

Ilustrace
7.10.2022
Synodální proces postoupil do další fáze

Pracovní dokument pro kontinentální fázi synodálního procesu katolické církve je hotový. Jak včera oznámil vatikánský sekretariát synody, dokument nyní schválila příslušná rada a byl předán papeži. Má sloužit jako vodítko pro další postup na celosvětové úrovni synodálního procesu.

Ilustrace
31.8.2022
Začíná druhá fáze synody

Začíná druhá fáze synody: "Nikdo by se v církvi neměl cítit vyloučený nebo nevyslyšený"

Ilustrace
31.8.2022
Hollerich: Nejsou žádné národní církve, jdeme společně a pomáháme trpícím

Lucemburský kardinál, generální zpravodaj synody o synodalitě, vysvětluje, jak se proces iniciovaný papežem prolíná s kontextem války: "Sensilibizoval lidi, aby žili vtělené křesťanství, zejména v pomoci uprchlíkům."

Ilustrace
31.8.2022
Kardinál Grech Synodalita, téma pro reformu kurie

Generální sekretář biskupské synody kardinál Mario Grech v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas říká, že synodalita je jádrem reformy římské kurie, a dělí se o své úvahy o druhé, kontinentální fázi synodálního procesu.

Ilustrace
3.8.2022
Souhrn české synody pro ty, kdo nemají moc času číst

Národní syntéza shrnuje výstupy vzešlé z analýzy jednotlivých diecézních syntéz, reflexe ze strany biskupů a rozlišování na Národním synodálním setkání.

Ilustrace
30.7.2022
Povzbuzení a výzva k pokračování synodálního procesu

Přinášíme výzvu českých a moravských biskupů k pokračování synodálního procesu.

Ilustrace
17.7.2022
Homilie biskupa Pavla Konzbula na Velehradě

Na Velehradě se 6. července 2022 za účasti českých a moravských biskupů, členů národního synodálního týmu, diecézních koordinátorů, zástupců z diecézí a exarchátu a dalších významných hostů uskutečnilo Národní synodální setkání,

Ilustrace
1.7.2022
Diecézní synodální tým povede Petr Šikula

Diecézním koordinátorem pro synodální konzultaci XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody „Za synodální církev: společenství, spoluúčast a poslání“ se od 1. července 2022 stává R.D. ThLic. Petr Šikula.

Ilustrace
20.6.2022
Výstupy ze synodálního procesu v brněnské diecézi

Brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul, diecézní koordinátor pro synodální konzultaci XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody, představil souhrn výstupů za brněnskou diecézi dne 7. května 2022 v katedrále na Petrově

Ilustrace
18.4.2022
Synodální cesta ve farnostech brněnské diecéze

O průběhu synodální cesty ve farnostech brněnské diecéze aktuálně informuje biskup Pavel Konzbul: „Na Popeleční středu 2. března 2022 byla v naší diecézi ukončena farní etapa synodální cesty.

Ilustrace
6.4.2022
Synodální proces v brněnské diecézi aktuálně

Biskup Pavel Konzbul, diecézní koordinátor pro synodální konzultaci XVI. řádného generálního shromáždění biskupské synody „Z a synodální církev: společenství, spoluúčast a poslání“, zveřejnil k 31. březnu 2022 aktuální údaje z brněnské diecéze.

Ilustrace
12.2.2022
Pozdrav apoštolského nuncia v Německu Nikoly Eteroviće delegátům Synodální cesty v Německu

Přinášíme vám pozdrav apoštolského nuncia v Německu a bývalého generálního sekretáře Biskupské synody, arcibiskupa Nikoly Eteroviće, delegátům Synodální cesty v Německu.

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality