Podzim
1. Zapal svíčku
Období Dušiček je čas pro každého člověka, a to nejen věřícího. Je to příležitost zastavit se a vzpomenout na naše zesnulé. V tomto období člověk nevzpomíná jen na ty nejbližší, ale i vzdálenou rodinu, ba dokonce přátele, i ty, se kterými neměl úplně nejlepší vztahy a nestihl si to s nimi ještě za života vyříkat. Pro všechny tyto situace je určena akce Zapal svíčku!
Cíle akce:
-
Nabídnout lidem věřícím i nevěřícím prostor kostela jiným způsobem. Lidé do kostela mohou přijít a jen tak posedět a zavzpomínat na své blízké, také mohou využít několik zastavení, která jsou připravená pro všechny příchozí, zaměřena zejména na hledající a nevěřící.
-
První zastavení nabízí zapálení svíčky za zemřelou osobu. Svíčka je zdarma a kromě zapálení svíčky doprovází zastavení také text zaměřený na projev úcty k zemřelému.
Text u zastavení: Na stolečku leží svíčky. Jednu si zapalte se vzpomínkou na své blízké zesnulé. JAK například projevit úctu zesnulému člověku? Navštivte hrob, zapalte svíčku, pomodlete se za něj, uspořádejte rodinnou sešlost, uvařte si jeho oblíbené jídlo...
-
Druhé zastavení má za cíl pozvat k modlitbě i ty, co se běžně nemodlí nebo to neumí.
Text u zastavení: Leží zde modlitby, které si můžete odnést a kdykoli se za své zesnulé pomodlit. Proč se modlíme? Modlitba je pro nás rozhovor. Rozhovor s někým, o kom říkáme, že je Pánem nebe i země. Proto právě o Dušičkách můžeme v modlitbě prosit za naše zemřelé, aby došli věčného odpočinutí a radosti.
-
Třetí zastavení se zaměřuje na zanechání proseb, za které se pak v kostele anonymně pomodlíme růženec.
Text u zastavení: Do krabičky můžete vhodit papírek, na kterém bude napsáno cokoli, co vás trápí, vaše těžkosti nebo jméno vašeho blízkého člověka a to zcela anonymně. Co se bude s psaníčky dít? Za všechny tyto věci se pak v neděli budeme modlit. Nemusíte se bát, žádné psaní nebude přečteno ani veřejně odhaleno. Navíc budou po modlitbě spálena.
Zastavení se může dát kamkoli do kostela, ale nám se osvědčilo je nechat po kůrem, protože přece jen člověk, který normálně do kostela nechodí, tak dál než pod kůr se neodváží. Po celou dobu akce je kostel otevřen a je tam „hlídka“ – to jsou lidé, kteří se za přicházející lidi tiše modlí a u toho hlídají, aby se v kostele nic nestalo. Nijak se neohlíží a ani nechodí za přicházejícími do kostela. Tím je zvýšena anonymita akce a také se nikdo necítí do něčeho tlačen. Vše je dostatečně popsáno a kdo chce, tak si vše přečte.
(Zkušenost s akcí z ???) Akce trvala od 17h do 20h a v následujícím roce bude akce probíhat v čase od (15)16h do 19h, protože na hřbitov přicházejí lidé dříve odpoledne než pozdě večer. Taková je zkušenost v našem kostelíku. Máme také tu výhodu, že kostel je uprostřed hřbitova, takže všichni přicházející na hřbitov se s otevřeným kostelem setkají. Kdo by neměl kostel uprostřed hřbitova a má to odděleně, je možné nabídnout část aktivit přímo na hřbitově, kdy si například každý příchozí může vzít modlitbu a k tomu pozvánku do kostela, kde může být zbytek aktivit.
2. Nestihli jste se rozloučit?
V centru Brna, konkrétně v Masarykově ulici v Brně, se každoročně 1. listopadu od 14:00 do 18:00 otevírá kostel Maří Magdaleny s možností zapálení svíce a modlitby za zemřelé, kteří nemají hrob, byli pochováni nebo spáleni bez obřadu, se kterými se jejich blízcí nemohli rozloučit.
Akce otevřena pro všechny, kteří kolem kostela procházejí.
K dispozici jsou zájemcům svíčky a lístečky pro zapsání proseb, přímluv nebo přání.
3. Svatý Martin
Svátek sv. Martina je tradičně spjatý s řadou lidových zvyků. V brněnské diecézi jsou to typicky košty nového vína s žehnáním a slavnostním ”husím menu”. Ve farnostech je možné uspořádat slavnostní mši, tématické výstavy, program pro děti anebo koncert duchovní hudby. Vyhlášený svatomartinský koncert pořádají třeba v Třebíči, v Blansku pak slavnostní atmosféru navozuje hodová mše.