Zima
1. Živý betlém
Živý betlém je divadelní představení, které se koná ve vánoční době na mnoha místech naší země. Přibližuje tak lidem příběh o narození Ježíše Krista podle evangelia.
První živý betlém „postavil“ ve 13. století sv. František z Assisi, odtud se pak zrodila myšlenka na vytváření betlémů až do takové podoby, jak je známe dnes. Pastýři a mnoho dalších lidí, kteří přicházeli k narozenému Ježíši odcházeli obdarovaní. V Ježíši poznali toho, který přinesl na svět světlo, které zazářilo ve tmě. Také my můžeme odcházet obdarováni, když otevřeme Ježíši svá srdce a toto obdarování můžeme zprostředkovat i svému okolí, třeba pozváním k živému betlému.
Nabízíme tedy inspiraci k vytvoření živého betléma i pozvání do míst, kde již živý betlém probíhá.
- Inspirace z farností
- Scénky pro živý betlém
- Aktuální pozvánky na živé betlémy najdete v Kalendáři akcí
2. Vánoční přání pro farnosti
Na této stránce nabízíme ke stažení několik druhů vánočních přání, které si farnosti mohou doplnit osobním pozváním na vánoční akce, které pořádají nejen pro farníky, ale i nevěřící žijící na území farnosti.
Do spodní části přání si na počítači doplňte název vaší farnosti, datum, čas a místo akce, na kterou zvete, např. otevřený kostel k prohlídce betléma, živý betlém, adventní nebo vánoční koncert ad. Vznikne tak praktická pozvánka, která se vytiskne a složí podélně na tři části jako harmonika, obrázkem nahoru tak, aby se dala vsunout do podlouhlé obálky.
Farníci tak můžou pomocí tohoto přání svým nevěřícím sousedům, přátelům či kolegům nejen popřát krásné svátky, ale mohou je také tímto pozvat do farnosti nebo rovnou k setkání s Kristem.
Přání ke stažení:
3. Tříkrálová sbírka
Námět na Tříkrálovou sbírku z Moravan
Tříkrálové koledování v naší obci probíhalo již před sbírkou, kterou nyní zaštiťuje Charita. V té době jsme finanční prostředky posílali na Likvidaci lepry. S radostí jsme uvítali koledování pod záštitou Charity, i děti z farního společenství byly nadšené. Postupem času, jak se naše obec rozrůstala, tak bylo někdy obtížné vytvořit dostatečný počet skupinek. Často se mi ozývali spolužáci a spolužačky našich 4 synů a chtěli se také zapojit. Tak mě napadlo, že bych tuto možnost nabídla všem dětem, které navštěvují školu v Moravanech (je zde jen 1.-5. třída). Domluvila jsem se s paní ředitelkou, že tuto možnost nabídne dětem ve třídách a vždy začátkem prosince jim pak předávám dopis pro jejich rodiče (viz příloha). V posledních letech se tak sejde cca 50 dětí, většinou přijdou na informativní setkání i s rodiči. Pro mnohé je to 1. návštěva v našem kostele a bývají mile překvapeni atmosférou i přijetím a následným požehnáním od místního kněze. V den, kdy chodíme koledovat, se všechny děti i s rodiči sejdou v kostele, náš kněz je vlídně přivítá a koledníci vyjdou s Božím požehnáním po vesnici. Jeden z mých synů vždy koledníky vyfotí a také každou skupinku zvlášť.
Často se mi pak ozývají děti, které již nenavštěvují školu v Moravanech, že se chtějí další rok znovu zapojit. Většinou chodíme koledovat v sobotu a v neděli vždy nechávám sloužit mši svatou za koledníky, jejich doprovod i všechny, které koledníci navštíví. Děti v kostýmech nesou v obětním průvodu dary. Je na ně krásný pohled, všichni farníci se usmívají i s vědomím, že se tyto děti učí od útlého věku pomáhat druhým. Pokud je potřeba ještě některé ulice navštívit, tak se skupinka domlouvá individuálně.
Po skončení koledování vytvořím pro každé dítě malý balíček – vložím do něho fotografii jeho skupinky, dárek od charity a malou sladkost. Vzhledem k velmi vstřícnému postoji od vedení obce nám fotografie i drobné pozornosti proplácí obec. Již mnoho let s námi koledují děti paní ředitelky a také děti místní starostky, i když nepatří mezi katolíky. Po domluvě s paní ředitelkou jsme v lednu 2024 navštívili s naším knězem každou třídu a během vyučování za doprovodu paní ředitelky poděkovali každému dítěti zvlášť a předali malý balíček. Náš kněz je velmi pozorný, tak paní ředitelce přinesl 1 růži na poděkování za její vstřícnost, dětem velmi hezky poděkoval a povzbudil je. Na obci i ve škole také necháváme jednu velkou fotografii formátu A3, kde jsou všichni koledníci vyfoceni společně. Celý rok jim ve škole tato fotografie připomíná, jakou radost působí dobrý skutek.
Pak jsme společně navštívili ještě obecní úřad, kde stejným způsobem náš kněz poděkoval paní starostce a všem, kteří se zapojili např. do počítání sbírky. Bylo to velmi milé. Jak říká sv. Terezie: „Vděčnost přitahuje další milosti“. J Tak se o toto vyjádření vděčnosti snažíme.
V některých obcích také pro koledníky chystají společné pohoštění, což je úžasné a hodné následování. V naší farnosti jsou velmi pohostinné maminky, které skupinky často doprovází a dětem po skončení koledování vytvářejí doma zázemí s pohoštěním. Koledníci se často nemohou hned rozloučit a ještě si sdílejí dojmy.
Celé koledování se snažíme doprovázet modlitbou a také žehnáním všem obyvatelům obce J
4. Vánoční program pro školy v kostele I.
Námět na prohlídku kostela a betléma pro školy a školky
• Prohlídka betléma – 5-10 min
Dětem sdělíme zajímavé informace o našem betlémě v kostele, na výklad pak můžou navázat další aktivity, např. hledání konkrétních postav apod.
• Prohlídka kostela – cca 10 - 15 min
Děti provedeme kostelem a seznámíme je s nejdůležitějšími místy a základními informacemi (komu je kostel zasvěcený, co je to oltář, kazatelna, ambon, křtitelnice, varhany). Prohlídku můžeme ukončit na kůru, kde si děti mohou zazpívat koledu, pokud je přítomen někdo, kdo hraje na varhany, může je doprovodit.
• Vánoční příběh – cca 10 min
Vyprávíme příběh o narození Ježíše nebo o putování tří králů do Betléma s použitím obrázků či postaviček. Dětem od 4. třídy můžeme pustit prezentaci O Betlémě a betlémech, kterou získáte při semináři Vstupy do škol nebo povyprávět o historii betlémů.
Na závěr dětem můžeme věnovat obrázek vašeho kostela nebo betléma.
5. Vánoční program pro školy v kostele II. – inspirace z Vel. Meziříčí