Biskupství brněnské

Jak dále ? (po majetkovém narovnání státu a církve)

Úvodní slovo brněnského biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho

Milí přátelé,

webové stránky Jak dále? mají přinášet aktuální informace o probíhajících krocích v rámci brněnské diecéze, spolu s dalšími souvisejícími texty, které mohou posloužit k orientaci v otázkách, vyplývajících z přijetí Zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Je důležité mít na paměti, co je řečeno v základním ustanovení tohoto zákona, že  tento zákon upravuje zmírnění některých majetkových křivd, které byly spáchány komunistickým režimem církvím a náboženským společnostem. Tedy „zmírnění“ a pouze „některých majetkových křivd“.

Co nás vlastně čeká?

Aktuálně velké množství práce s vyhledáváním, vyhodnocováním, popisem, právním papírováním a nakonec přebíráním té části majetku, na kterou se zákon o „ zmírnění některých křivd“ vztahuje. Přitom je dobré vědět, že brněnská diecéze je v České republice v tomto směru nejchudší.

Zároveň s tím - a to je podstatnější a dlouhodobější - je potřeba ve spolupráci s odborníky a fungujícími ekonomickými radami farností vytvořit model samostatného financování církve, aby mohla plnit své poslání. Základním posláním církve je hlásání radostné zvěsti – evangelia. Jde tedy především o převzetí zodpovědnosti za toto poslání. A právě tomu má majetek sloužit.

Církev chce sloužit a potřebuje k tomu nezávislost. To, že ze současného dění vychází církev s minimální popularitou, je zjevné a vyplývá z živené závisti a lživého poukazování na to, jak bude církev nepředstavitelně bohatá a tím mocná. Zapomíná se však na jeden podstatný fakt: Úlohou církve je v první řadě hlásání evangelia. Žijeme ovšem v reálných společenských podmínkách. Platy duchovních i laických pracovníků, údržba kostelů, far a dalších objektů, podpora pastoračních aktivit i charitativních projektů se bez finančních prostředků neobejdou.

 

Služba veřejnosti Státní pozemkový úřad Rádio Proglas - archiv tématických rozhovorů a pořadů
TS ČBK - Církev a stát TS ČBK - Mýty a fakta o majetkovém narovnání v médiích Plné znění Zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů

Aktuality

Generální sekretář ČBK k odblokování majetku

Ilustrace

Přinášíme komentář generálního sekretáře ČBK Mons. Tomáše Holuba k přínosu částečného majetkového vyrovnání (tzv. církevních restitucí) pro zaměstnanost a rozvoj obcí či krajů.

Více zde
http://www.cirkev.cz/cs/aktuality/160314generalni-sekretar-cbk-k-odblokovani-majetku
 

Celý článek zde >>> | 31.5.2016 |

Tomáš Holub k aktuálnímu politickému dění kolem círk. restitucí

Ilustrace

Tzv. církevní restituce se v současné době opět staly předmětem domácí politické debaty. Mluví se o zdanění, nadhodnocení, zestátnění, ... Proč? Přečtěte si k tomu komentář gen. sekretáře ČBK Mons. Tomáše Holuba.

Více ZDE

Celý článek zde >>> | 25.5.2016 |

Ad Hustopečská freska Smrt Panny Marie

Ilustrace

Zástupci Římskokatolické farnosti Hustopeče u Brna a Moravské galerie v Brně se dnes (29. dubna 2016) dohodli na vydání souboru fresek ze zbořeného kostela svatého Václava v Hustopečích a zároveň se dohodli, že hustopečská farnost zapůjčí Moravské galerii díla na dobu pěti let, aby se stala součástí expozice v Místodržitelském paláci.

Celý článek zde >>> | 29.4.2016 |

Madona z Veveří se vrátila na Moravu

Ilustrace

Dnes po 13. hodině byla desková gotická malba Madona z Veveří ve speciálním voze s policejním doprovodem dopravena do brněnského Diecézního muzea. Dalších 24 hodin zůstane obraz uložen v přepravní bedně, aby mohla proběhnout aklimatizace v novém prostředí. Veřejnosti bude obraz přístupný od 16. března.
Dnešní termín předání obrazu byl domluven na jednání mezi zástupci Římskokatolické farností Veverská Bítýška a Národní galerie 24. února 2016.

Celý článek zde >>> | 7.3.2016 |

Třicet milionů na dům pro služby Centra pro rodinu a sociální péči

Ilustrace

Více než třicet milionů z finanční náhrady za nevydaný církevní majetek investovalo Biskupství brněnské na rekonstrukci objektu určeného pro služby Centra pro rodinu a sociální péči v Brně. Brněnský biskup Vojtěch Cikrle v pátek 26. února 2016 nové prostory v Biskupské ulici 7 slavnostně požehnal. Klienti a příznivci CRSP se tak mohou od pondělí 29. února 2016 těšit na komfortní sály ve zrekonstruované budově v těsné blízkosti Petrova.

Celý článek zde >>> | 26.2.2016 |

Zobrazit všechny články rubriky Aktuality

Příspěvky je možné zasílat na emailovou adresu jak-dale@biskupstvi.cz.

Z médií

Prohlášení předsedy SMS ČR a gen. sekretáře ČBK k restitucím

Ilustrace

V plném znění uveřejňujeme prohlášení předsedy Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) JUDr. Stanislava Polčáka a generálního sekretáře České biskupské konference (ČBK) Mons. Tomáše Holuba k závěrečné fázi tzv. církevních restitucí.

Více zde: http://tisk.cirkev.cz/z-domova/prohlaseni-predsedy-sms-cr-a-gen-sekretare-cbk-k-restitucim/
 

Celý článek zde >>> | 18.1.2016 |

Nové webové stránky poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Ilustrace

Ve čtvrtek 12. února 2015 byly spuštěny nové webové stránky poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.
Nová webová adresa je www.zelena-hora.cz.

Nové webové stránky jsou kompletně přepracované s novou grafikou a nahradily takdoposud používané webové stránky, které byly ještě pod správou minulého vlastníka poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Národního
památkového ústavu.

 Na novém webu se můžete dočíst informace o aktuálních událostech, historii, významných osobnostech a současnostipoutního kostela sv. Jana Nepomuckého, praktické informace k návštěvě poutního místa či o plánovaných opravách nebo si prohlédnout bohatou foto a video galerii. Nově také web nabízí možnost učinit rezervaci prohlídky prostřednictvím on-line rezervačního formuláře.

Pro zjednodušení komunikace v případě dotazu, připomínek a kritiky můžete využít i formulář ve spodní části webových stránek. Pro zahraniční návštěvníky jsou webové stránky již nyní k dispozici v anglickém jazyce.
Další jazykové mutace webových stránek se připravují.

Z původní adresy www.zelena-hora.eu jsou stránky automaticky přesměrovány na novou adresu www.zelena-hora.cz.

Celý článek zde >>> | 19.2.2015 |

Český rozhlas: Církve chtějí kooperovat se státem

Ilustrace

Církve a náboženské společnosti chtějí spolupracovat se státem v rámci tzv. kooperativního modelu; v rozhovoru pro Český rozhlas to znovu potvrzují generální sekretář ČBK Tomáš Holub i synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml. Zajímají vás podrobnosti? Naleznete je v následujícím článku.

http://tisk.cirkev.cz/z-domova/cesky-rozhlas-cirkve-chteji-kooperovat-se-statem/

Celý článek zde >>> | 8.7.2014 |

Stát dosud vrátil církvím jen zlomek majetku

Ilustrace

V současné době se v naší společnosti znovu objevuje téma majetkového vyrovnání, a to v souvislosti s bilancováním dosavadního průběhu vydávání nemovitostí či movitostí i blížícím se půl rokem po konci podávání výzev k vydání historického církevního majetku. Tiskové středisko přináší reflexi na toto téma.

Více zde.

Celý článek zde >>> | 6.6.2014 | Tiskové středisko ČBK

Tomáš Holub: Církevní restituce (Problém nebo šance?)

Ilustrace

Mons. Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference v rámci Katolické charismatické konference v Brně v roce 2013 hovořil o církevních restitucích.

Jeho názor si můžete poslechnout ZDE
 

Celý článek zde >>> | 7.3.2014 |

Zobrazit všechny články rubriky Z médií

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality