Biskup Konzbul novosvěcencům: Služba ve farnosti bude cestou i zrcadlem

21.6.2023

V katedrále sv. Petra a Pavla dnes udělil brněnský biskup Pavel Konzbul jedno kněžské a dvě jáhenská svěcení.

V homilii biskupa Pavla Konzbula při bohoslužbě zaznělo: „V jedné ze svých promluv říká papež František novokněžím: ‚Nebuďte horolezci-kariéristi, mějte styl Boží!

Co to znamená mít Boží styl?. Určitě nejde o to, abyste v Římě nakupovali v Mancinelli Clero, do kázání montovali nesrozumitelné latinské fráze a mravokárně kostnatým prstem ukazovali k peklu. Jde o to dívat se do toho správného zrcadla. Francouzský nositel Nobelovy ceny za literaturu Francois Moriac napsal, že „kněz skoro nikdy není přijímán s lhostejností.“ Vzbuzuje negativní nebo pozitivní emoce.

Není to jen naše okolí, kdo se na nás dívá, jsme to i my sami. V každém z nás totiž přebývají tři osoby. Ta, kterou vidí jiní, ta, kterou vidíme my, a ta, kterou vidí Bůh. Životní cesta Božího služebníka je cestou integrace těchto tří úhlů pohledu. Tuto cestu bude vytvářet právě vaše služba a farnost, do které budete na konci tohoto obřadu vysláni. Služba ve farnosti bude pro vás nejen cestou, ale také zrcadlem…“

Foto: Dušan Kadlec