Biskupství brněnské

245. výročí založení Biskupství brněnského

Ilustrace
20.11.2022

V neděli 4. prosince 2022 v 10.30 hodin bude v katedrále sv. Petra a Pavla slavena děkovná bohoslužba při příležitosti 245. výročí založení Biskupství brněnského. Již 20. listopadu 2022 v 18.00 hodin zazní na Petrově k výročí založení biskupství slavnostní koncert.

Program koncertu ZDE

O brněnské diecézi

Dne 5. prosince roku 1777 vydal papež Pius VI. zvláštní bulu, kterou povýšil olomoucké biskupství na arcibiskupství, a jemu podřízené nové Biskupství brněnské s ním mělo vytvořit moravskou církevní provincii. Tehdy rovněž plánované opavské biskupství na své založení z politických důvodů čekalo více než dvě stě let, až do 30. května 1996.

Prvním brněnským biskupem byl jmenován hrabě Matyáš František Chorinský z Ledské, probošt brněnské kapituly a pomocný biskup olomoucký. Od té doby se na brněnském biskupském stolci vystřídalo dalších třináct sídelních biskupů. Současným brněnským, biskupem, v pořadí čtrnáctým, je Mons. Pavel Konzbul.

V době svého vzniku měla brněnská diecéze sto jednapadesát farností rozdělených do osmnácti děkanství. Dnes ji tvoří ve dvaceti děkanátech čtyři sta padesát farností, o které pečuje 314 kněží – 242 diecézních a 72 řeholních (údaje k 1. 11. 2021). V České republice je v současnosti brněnská diecéze počtem farností největší a svou rozlohou třetí nejrozsáhlejší. Patrony hlavního diecézního chrámu, katedrály v Brně na Petrově, stejně jako patrony celé brněnské diecéze, jsou apoštolové sv. Petr a Pavel.

Velkou událost prožila brněnská diecéze v roce 2009 - Svatý otec Benedikt XVI. byl prvním papežem, který ji navštívil. V neděli 27. září slavil na tuřanském letišti bohoslužbu společně s více než sto dvaceti tisíci poutníky od nás i ze zahraničí..
 

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality