Biskupství brněnské

Kardinál Schönborn uctí ochránkyni Brna

Ilustrace
15.8.2022

Poutní bohoslužbě v den slavnosti Nanebevzetí Panny Marie v pondělí 15. srpna 2022 v 18.00 hodin bude v bazilice na Starém Brně předsedat vídeňský arcibiskup Christopher kardinál Schönborn, OP. Právě augustiniánský chrám uchovává palladium města Brna – obraz Panny Marie Svatotomské.

Ludvík Kolek ve své publikaci „Panna Maria Svatotomská, ochránkyně Brna“ uvádí, že „historie obrazu Panny Marie svatotomské, uznávané ochránkyni jihomoravské metropole, se začíná odvíjet již v době Karla IV. Ikona, kterou Karel IV. daroval roku 1356 kostelu Zvěstování P. Marii (dnes sv. Tomáše na Moravském náměstí v Brně) je jeden z několika typů madon křesťanského Východu, který je nazýván „Hodegetrie“ a znamená „průvodkyně na cestě životem.“ A svatotomská ikona se skutečně průvodkyní stala na mnohá staletí nejen pro město Brno, ale i pro celou Moravu. Tak si vysloužila titul Gemma Moraviae, to je Drahokam či Perla Moravy.

Panně Marii Svatotomské ovšem náleží ještě jeden titul: „Palladium města Brna“, což znamená „zaručující trvání města“. Vždyť se její přímluva za ochranu Brna stala nejznámější po celé Evropě při intervenci švédské armády v roce 1645. Její velitel Torstensson neměl soupeře sobě rovného. Táhl od vítězství k vítězství. Ale jen k Brnu. Zde se totiž střetl – jak sám říkal – s „černou Marií“ a s hrstkou jejích ctitelů v čele s charismatickou osobností P. Martina Středy, kteří se rozhodli k obraně města. A Leonard Torstensson věděl, že na jejich straně je Panna Maria. Vždyť proto stanovil – po marném tříměsíčním obléhání – rozhodující útok na den slavnosti Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna. A právě tohoto dne byl poražen…
 

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality