Uprchlíci z Ukrajiny: Mohou u nás ke svatému přijímání?

1.4.2022

Mohou uprchlíci z Ukrajiny, kteří jsou řeckokatolíci nebo pravoslavného vyznání, přistupovat v České republice ke svatému přijímání a k dalším svátostem?

Řeckokatolíci jsou křesťané východních církví, kteří jsou s katolickou církví v plném společenství. Mohou tedy u nás přijímat svátosti bez zaváhání, zvláště eucharistický stůl je jim plně k dispozici.

Pravoslavní, tedy východní křesťané, kteří s katolickou církví nejsou v plném společenství, s námi přesto sdílejí ohledně svátostí stejnou víru a mají rovněž apoštolskou posloupnost - všechny jejich svátosti jsou tedy podle katolického chápání platné.

Katoličtí udělovatelé jim proto v souladu s kanonickým právem mohou platně a dovoleně udělit tyto svátosti: svátost smíření, eucharistii a pomazání nemocných. Podmínkou je, že o to sami požádají, jsou řádně připraveni a jejich pravoslavný udělovatel není rozumně dosažitelný.

Tématem se zabývá dokument ČBK z roku 2002 „Společenství ve svátostech s křesťany jiných církví“ ( ke stažení).

Celý text ZDE