Biskupství brněnské

ČT natáčí seriál o Gregoru Johannovi Mendlovi

Ilustrace
13.8.2021

Fascinující příběh plný dobrodružství a objevů prožívá parta dětí v příběhu, který právě v těchto dnech natáčí pro dětský kanál ČT:D brněnské studio České televize.

Děj osmidílného seriálu Tajemství pana M. je prostřednictvím záhadného muže v podání herce Pavla Kříže přivádí nečekaně k vědci a zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Jeho 200. výročí narození si připomeneme příští rok. Režie Pavel Šimák.

V Tiskové zprávě České televize TS Brno se dále uvádí: J. G. Mendela, jehož pokusy s křížením rostlin, především hrášku, proslavily po celém světě. Jeho život, bádání a zájem o nejrůznější obory včetně včelařství, meteorologie nebo astronomie se staly velkou inspirací pro tvůrce seriálu.

Jedná se o seriál, který zapadá do mozaiky, kterou v oblasti tvorby pro děti v brněnském Centru dramaturgie dlouhodobě vytváří. Snaží se děti různých věkových skupin nejen bavit, ale také nenásilnou formou v různých oborech vzdělávat. Atraktivní, u nás však stále málo poznaná osobnost J. G. Mendela, nebyla zatím v žádném dětském formátu zpracována, a tak se Česká televize této výzvy chopila.

„Seriál Tajemství pana M. se natáčí během července a srpna v prostorách Augustiniánského opatství na Starém Brně a přilehlém Mendlově náměstí, v interaktivním muzeu MENDELIANUM, ve Vražném - Hynčicích, kde je rodný dům J. G. Mendela, na Mendelově univerzitě, v tajuplné zahradě v Oslavanech, v základní škole ve Šlapanicích u Brna nebo v moderních laboratořích Masarykovy univerzity v Brně.

Vedle Pavla Kříže si v seriálu zahrají Jaroslav Plesl, Pavel Šimčík nebo Zdena Herfortová. V hlavních dětských rolích se představí Kamila Vamberová, Jan Šťáva a Theo Schaefer, kterého diváci znají jako Tomáše z rodinného seriálu ČT Kukačky.

Jihomoravská metropole se na 200. výročí narození mimořádného vědce připravuje už nyní. Vznik dětského seriálu proto podpořilo Statutární město Brno, Jihomoravský kraj, Akademie věd České republiky, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita v Brně a Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina.
Hana Orošová, Česká televize, spacialistka PR