Biskupství brněnské

Zlatá sobota 2017 v Žarošicích

Ilustrace
9.9.2017

Celebrantem hlavní poutní bohoslužby se světelným průvodem bude v Žarošicích dne 9. září 2017 v 18.00 hodin pomocný biskup bratislavský Josef Halko.

Poslední bohoslužba z řady bohoslužeb toho dne (v 7.00, v 11.00, v 16.00) bude slavena o půlnoci. Kostel bude pro poutníky otevřený až do rána. V neděli budou mše slaveny v 7.00, 8.30, 10.00 a 11.15 hodin.

Více o programu na www.zarosice.estranky.cz.

Počátky poutního místa Žarošice se ztrácejí v dávné minulosti. Jisté je, že v roce 1330 sem královna Eliška Rejčka darovala milostnou sochu Staré Matky Boží Žarošické, která je uctívána dodnes,“ říká duchovní správce jednoho z nejvýznamnějších poutních míst brněnské diecéze P. Josef Pohanka. A jaká legenda se k místu váže? „V době obléhání Vídně se dostal jeden oddíl Turků až na Moravu. Turecký paša vkročil do kostela s dalšími dvěma důstojníky a začal urážet Pannu Marii, když uviděl její sochu. Náhle si všiml, že Bohorodičce stékají slzy, sám se rozplakal a oslepl. Slíbil, že pokud nabude zraku, stane se křesťanem. Nechal se pokřtít, nabyl zraku, ale do vlasti se již nevrátil a žil zde až do smrti jako poustevník,“ vysvětluje P. Pohanka.