Na skok do Německa

18.10.2016

O zážitky z cesty bohoslovců Arcibiskupského kněžského semináře na blahořečení P. Engelmara Unzeitiga se podělil Jan Svozílek:

„ V sobotu 24. září 2016 se zúčastnilo patnáct bohoslovců z olomouckého kněžského semináře na pozvání svitavské farnosti do bavorského Würzburgu blahořečení P. Engelmara Unzeitiga. Tento rodák z Hradce nad Svitavou odešel v sedmnácti letech na studia k marianhillfským misionářům právě do tohoto města. Po krátkém působení v jedné šumavské farnosti se ocitá v koncentračním táboře v Dachau, kde se nakazil tyfem poté, co dobrovolně navštěvoval bloky s nemocnými lidmi a následně na tuto nemoc umírá. Do Würzburgu jsme vyjeli již před půlnocí z Olomouce. Okolo 9. hodiny ranní jsme dojeli do cíle. Tam nás čekala prohlídka nejen klášterního kostela, kde P. Engelmar přijal kněžské svěcení, ale i celého historického centra. Ve 14 hodin probíhalo samotné blahořečení „Anděla z Dachau“, jak je často tento kněz nazýván, v průběhu mše svaté v místní katedrále. Hlavním celebrantem byl místní biskup Dr. Friedhelm Hofmann. Do Olomouce jsme se vrátili v pozdních nočních hodinách. Jsme velmi vděčni farnosti Svitavy za pozvání na tuto pouť.“

Foto Pavel Fiala