Biskupství brněnské

P. Oldřich Chocholáč – kaplan českého olympijského týmu

Ilustrace
5.8.2016

S českými sportovci, kteří se vydávají na olympijské hry do Rio de Janeira, letos cestuje také oficiálně jmenovaný kaplan Českého olympijského výboru - kněz brněnské diecéze P. Oldřich Chocholáč (nar. 1975) ze Slavkova u Brna.

„V únoru 2014 jsem si splnil svůj velký sen a na několik dní odletěl spolu s českými fanoušky do Soči na závěr zimních olympijských her. Byla to nezapomenutelná zkušenost a velký zážitek. I díky této cestě následně přišla nabídka provázet českou výpravu na olympijské hry nejen jako fanoušek, ale jako kaplan výpravy českých sportovců. S touto možností souhlasil i můj ordinář brněnský biskup Vojtěch Cikrle a já jsem nabídku velmi rád přijal. Ostatní už záleželo na výběru a rozhodnutí Českého olympijského výboru a Stálé rady České biskupské konference,“ vzpomíná P. Oldřich Chocholáč na okolnosti, které provázely jeho oficiální jmenování kaplanem Českého olympijského výboru v roce 2015 předsedou České biskupské konference kardinálem Dominikem Dukou OP.

„Poprvé je tak Českým olympijským výborem přizván duchovní přímo do týmu, který se na olympiádě snaží zajistit co nejlepší zázemí pro naše sportovce. Je až symbolické, že se tak stává na olympiádě v městě Rio de Janeiro, jehož neodmyslitelným symbolem je socha Krista Spasitele s doširoka otevřenou náručí,“ doplňuje P. Chocholáč.
Už na předchozí letní olympiádě v Londýně bylo možné využít duchovní služby P. Zbigniewa Czendlika. Ostatně olympijský kaplan není ve světě ničím novým. Poprvé s touto službou přišel Italský národní olympijský výbor už v roce 1988 na olympiádě v Soulu. Papež František v prosinci 2014 k této službě poznamenal: Vím, že Italský národní olympijský výbor (CONI) jako první, napodobován stále více dalšími Národními olympijskými výbory, určil ve své organizaci osobu olympijského kaplana. Jde o přátelskou přítomnost, která chce ukázat blízkost církve...

A jak konkrétně bude služba kaplana na olympiádě probíhat? „Olympijský kaplan je, slovy papeže Františka, služba „přátelské přítomnosti“ – vnímám ji v osobním rozhovoru, modlitbě, požehnání, při svátosti smíření, slavení eucharistie. Je však službou nejen pro věřící, ale pro všechny, kteří s kaplanem chtějí sdílet své radosti i naděje, smutky i bolesti, výhry i prohry – nejen ty olympijské,“ vysvětluje P. Oldřich Chocholáč.

S humorem mu vlastním odpovídá také na všetečný dotaz jaký je jeho vztah ke sportu a jestli se některému věnoval aktivně: „Na podobné otázky odpovídám svým přátelům celkem často a vždy je ubezpečuji, že do Ria odjíždím, ne abych reprezentoval naši zemi v nějakém sportu, ale jako kaplan. A to je většinou uklidní. A pokud jde o sport, jsem v tomto směru individualista – vždy jsem měl rád vodu jako úžasný živel a tak u mne dodnes vítězí plavání. Ostatně - nebát se plavat proti proudu, je v životě také někdy potřeba.“

A na závěr P. Oldřich Chocholáč vzkazuje: „Děkuji všem, kteří českou výpravu do brazilského Ria budou provázet svou modlitbou.“


P. Oldřich Chocholáč je absolvent Lateránské univerzity v Římě, obor teologie (2004) a Papežské univerzity Jana Pavla II. v Lublinu, obor církevní právo (2016). Kněžské svěcení přijal v brněnské katedrále 16. července 2004. Od roku 2012 působí ve farnosti Mikulov – sv. Jan a v několika dalších farnostech na Pálavě.

 

 

Foto: ze soukromého archivu P. Oldřicha Chocholáče

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality