Biskupství brněnské

Celostátní setkání zasvěcených panen 2015 v Brně

Ilustrace
20.11.2015

Podzimní celostátní setkání Bohu zasvěcených panen (Ordo virginum) se letos uskuteční ve dnech 20. až 22. listopadu v Brně.

Brno: Na pravidelném podzimním setkání, jehož organizaci má každý rok na starosti některá z českých a moravských diecézí, se scházejí zasvěcené panny a kandidátky z České republiky. Letošní národní setkání proběhne v jihomoravské metropoli. V rámci programu zazní přednáška P.Mgr. Wojciecha Zubkowicze, SAC: K Roku Božího milosrdenství a přednáška: Mons. ThLic. Václava Slouka: Povzbuzení na duchovní cestě. Součástí třídenního setkání je adorace, společné modlitby i sesterské sdílení. Při sobotní mši obnoví přítomné své zasvěcení. Setkání vyvrcholí v den Slavnosti Ježíše Krista krále v neděli 22 listopadu 2015 při pontifikální bohoslužbě v katedrále sv. Petra a Pavla, kterou bude celebrovat brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Počátek a rozvoj stavu zasvěcených panen

Již ve druhém století se svatý Ignác z Antiochie zmiňuje o některých ženách v církevní obci ve Smyrně, které zachovávaly čistotu, a jak se zdá, tyto tehdejší panny žily i nadále ve svých původních rodinách a nijak se neodlišovaly od ostatních křesťanských žen. Klement Římský, Ignác z Antiochie, Justin i Atenagoras mluví o mužích i ženách, kteří se svobodně zasvětili životu v panenství, aby tak vyjádřili své sebedarování Pánu. V průběhu 2. století si křesťané živě uvědomovali, že jsou povoláni, aby v prostředí, do něhož je Bůh umístil, „nesli“ tento svět. Touto zásadou se řídily také panny, a proto nadále žily ve svém obvyklém rodinném prostředí… (převzato z http://ov.biskupstvi.cz)

Ordo virginum (stav panen) patří vedle poustevníků, poustevnic a vdov k nejstarším způsobům Bohu zasvěceného života, které byly v církvi praktikovány už v době apoštolů. Panny, které zasvěcoval místní biskup, žily dál ve svých rodinách, věnovaly se modlitbě, postu a službě potřebným. Brzy se začali poustevníci či panny sdružovat do komunit, z nichž se postupem času utvářely první řeholní řády. Po roce 1000 se už panenské zasvěcení udělovalo ženám žijícím ve světě jen ojediněle a udělovalo se jen řeholnicím některých řádů (např. kartuziánkám).

Druhý vatikánský koncil v roce 1963 rozhodl, aby starobylý obřad panenského zasvěcení, který "patří k nejvzácnějším liturgickým pokladům", byl upraven pro dnešní dobu. Nový obřad byl vyhlášen vatikánskou Kongregací pro bohoslužbu a svátosti 31.5.1970. Stav zasvěcených panen je zakotven v Kodexu kanonického práva, kán. 604.

V České republice přijalo po roce 1990 zasvěcení k tomuto způsobu života 40 žen, na zasvěcení se připravuje deset kandidátek. Své zasvěcení žijí většinou uprostřed ostatních lidí ve svém občanském zaměstnání. Jejich hlavním posláním je modlitba, zvláště modlitba za diecézi, ve které žijí, a služba podle povolání a darů každé z nich. Zasvěcené panny žijí také ve většině evropských států, v Severní i Jižní Americe, na Novém Zélandu i ve východní Asii. iciální stránky zasvěcených panen brněnské diecéze.

V rámci Roku zasvěceného života proběhne ve dnech 29. až 31. ledna 2016 Mezinárodní setkání zasvěcených panen v Římě, kterého se účastní také zástupkyně z České republiky..

Další informace na internetových stránkách http://ov.biskupstvi.cz
 

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality