Relikvie blahoslaveného Pietra Casaniho v Mikulově

22.10.2014

Ve středu 22. října 2014, v den památky papeže sv. Jana Pavla II., budou mikulovské farnosti sv. Jana předány relikvie blahoslaveného Pietra Casaniho, který žil v Mikulově v letech 1638 - 1641. Stane se tak při liturgické slavnosti v 18 hodin v kostele Panny Marie ve Strážnici, kde působí otcové piaristé.

V pátek 24. října 2014 budou relikvie blahoslaveného Pietra Casaniho uloženy při mši svaté v 18 hodin v bývalém piaristickém kostele sv. Jana v Mikulově.

Blahoslavený Pietro Casani se narodil v toskánském městě Lucca 8. září roku1572. Na kněze byl vysvěcen v Lateránské bazilice v Římě 23. září 1600. Byl blízkým spolupracovníkem sv. Josefa Kalasanského, zakladatele piaristů. Podílel se na zakládání nových řeholních domů a škol po celé Itálii. V Mikulově působil jako představený řádu piaristů za Alpami v letech 1638 -1641. Z Mikulova navštěvoval ostatní koleje piaristů na Moravě ve Strážnici a v Lipníku nad Bečvou a jednal o možném založení dalších kolejí v Rakousku a v Polsku. Zemřel v Římě 17. října 1647 za přítomnosti sv. Josefa Kalasanského. Za blahoslaveného byl prohlášen papežem sv. Janem Pavlem II. v Římě dne 1.října roku 1995.