Diecézní muzeum představí knihu Sensorium Dei

25.2.2014

V úterý 25. února v 17 hodin představí Diecézní muzeum v Brně a Centrum pro studium demokracie a kultury v sále konzistoře na Petrově 2 novou knihu s názvem Sensorium Dei.

Kniha Sensorium Dei vznikla v roce 2013 jako kolektivní dílo pod vedením výtvarníka a teoretika architektury Karla Rechlíka, historika Jiřího Hanuše a teologa Jana Vybírala. Pozvání k účasti na publikaci přijali domácí i zahraniční autoři: Pavel Ambros, Kateřina Bauerová, Jaromír Blažejovský, Pavel Hošek, Ivana Noble, Tim Noble (Anglie), Jan Paul, Marek Vácha, Martin Vácha a Walter Zahner (Německo). Publikace nabízí zamyšlení nad vztahem mezi člověkem, prostorem a transcendencí. Z různých perspektiv a na odlišných příkladech ukazuje, jak člověk vnímá posvátné v rámci své zkušenosti specifického prostoru. Autoři jednotlivých příspěvků reprezentují rozličné obory – přírodovědu, teologii, religionistiku, historii, teorii umění, filmu a architektury –, mnozí však překračují obvyklý diskurs své disciplíny a podávají také osobní pohled, založený na introspekci a reflektované existenciální zkušenosti. Čtenář je jakoby doprovázen na cestě po mnoha podivuhodných prostorech, od syrově krásné polární krajiny přes imaginativní svět pravoslavných ikon až třeba po moderní sakrální architekturu. V každém z těchto navštívených prostorů pak má příležitost uvažovat nad tím, jakým způsobem u člověka funguje ono sensorium, které mu umožňuje setkávat se s tím, co je zcela jiné, co jej přesahuje, co je pro něj to „poslední nepodmíněné“.

Při slavnostním uvedení knihy Sensorium Dei, kterou vydalo Centrum pro studium demokracie a kultury, promluví hlavní autoři a editoři-prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D., PhDr. Karel Rechlík a Mgr. Jan Vybíral. Zájemci si budou moci publikaci zakoupit na místě za zvýhodněnou cenu, případně si svůj výtisk mohou nechat podepsat přítomnými autory.

Autoři jednotlivých příspěvků:
P. prof. Pavel Ambros SJ, Th.D. (*1955) – katolický kněz, teolog; profesor pastorální a spirituální teologie, Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci; ředitel Centra Aletti Olomouc
Mgr. Kateřina Bauerová, Th.D. (*1971) – přednášející, Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
PhDr. Jaromír Blažejovský, Ph.D. (*1957) – odborný asistent, Ústav filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně
prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D. (*1963) – historik; profesor, Historický ústav na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně; ředitel Institutu křesťanských studií Centra pro studium demokracie a kultury
doc. Pavel Hošek, Th.D. (*1973) – kazatel Církve bratrské; vedoucí Katedry religionistiky na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze
doc. Ivana Noble, Ph.D. (*1966) – teoložka; docentka, Ekumenický institut na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze
Dr. Timothy Noble (*1962) – teolog, Mezinárodní baptistický seminář v Praze
ak. mal. Jan Paul (*1956) – malíř, výtvarný kritik, publicista a prozaik
PhDr. Karel Rechlík (*1950) – výtvarník, teoretik umění a publicista
P. Mgr. Marek Vácha, Ph.D. (*1966) – katolický kněz, teolog a přírodovědec; přednosta Ústavu etiky na III. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze
doc. RNDr. Martin Vácha, Ph.D. (*1967) – docent, Ústav experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně