Biskupství brněnské

Svatý otec přijal rezignaci biskupa Esterky

Ilustrace
9.12.2013

Jak oznámila Apoštolská nunciatura v České republice, Svatý otec František přijal rezignaci titulárního biskupa cefalenského a pomocného biskupa brněnského Mons. Petra Esterky, kterou mu v roce 2010 předložil v souladu s Kodexem kanonického práva.

 

Brno: Po dovršení 75 let nabídl brněnský pomocný biskup Mons. ThDr. Petr Esterka v roce 2010 do rukou Svatého otce Benedika XVI. svou rezignaci. Ten ji přijal "donec aliter provideatur". Ke dni 9. prosince 2013 papež František rezignaci definitivně přijal. Informace byla dnes zveřejněna ve vatikánském listu Osservatore Romano.Emeritní biskup Petr Esterka bude nadále sídlit Californii (USA).

 

Mons. ThDr. Petr Esterka se narodil 14. listopadu 1935 v Dolních Bojanovicích; v době po maturitě v roce 1957 emigroval do Rakouska, a následně studoval na Lateránské univerzitě v Římě. Po získání licenciátu teologie v červnu 1963 byl poslán mezi krajany do arcidiecéze San Antonio v Texasu. Po získání doktorského titulu v Římě se opět vrací do USA, kde v létě 1967 zahájil své akademické působení na koleji svaté Kateřiny v Saint Paul v Minnesotě.

Současně v letech 1974 – 1995 působil v americkém letectvu jako vojenský kaplan v záloze. V roce 1978 se začal Petr Esterka intenzivněji věnovat práci mezi českými katolíky v USA a Kanadě. V roce 1986 byl biskupem Jaroslavem Škarvadou jmenován biskupským vikářem pro USA a Kanadu. V roce 1994 se jeho působení rozšířilo i na Austrálii. Dne 5. července 1999 jmenoval papež Jan Pavel II. Mons. Petra Esterku pomocným biskupem brněnským a pověřil ho duchovní péčí o české katolíky v cizině.

 

Dnes již emeritní biskup Esterka převzal letos v červnu prestižní cenu ministerstva zahraničí Gratias Agit za pomoc při šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.