Biskupství brněnské

Desítky účasníků vyjíždí z Brna: 10. Genfest v Budapešti

Ilustrace
31.8.2012

Ve dnech 31. srpna – 2. září 2012 se bude v maďarském hlavním městě Budapešti konat mezinárodní setkání mládeže pořádané Hnutím fokoláre, tzv. Genfest. Jeho motto je Postavme mosty – Let’s bridge. Z České republiky se ho zúčastní 110 mladých lidí. Přímo v Budapešti se očekává 12 000 účastníků, další tisíce mladých lidí budou dění sledovat ve svých zemích díky internetu. Desítky účastníků se na akci vypravují také z jihomoravské metropole.

 

Mladí lidé z Hnutí fokoláre spolu s dospělými více než rok připravovali toto setkání, a to nejen v Budapešti. Zástupci mladých z ČR se v minulých dvou letech aktivně účastnili setkání mezinárodních týmů, kde se rodily nápady pro letošní Genfest. Českou výpravu na tuto událost připravuje už téměř rok tým asi 15 mladých a 30. srpna 2012 se tak vypraví skupina 110 lidí dvěma autobusy (z Prahy a z Brna).

Téma Genfestu 2012 – Postavme mosty (Let’s bridge) – symbolizuje navazování mezilidských vztahu. Program je postaven na metafoře stavby mostu: hloubení v bahně, zapouštění pilířů, konstrukce mostu a možnost přecházet přes most. Každá fáze bude znázorněna choreograficky, písněmi a doplněna svědectvími z každodenního života. „Motto genfestu vyjadřuje snahu stavět mosty mezi lidmi, kulturami a národy za nejrůznějších okolností. Věřím, že budeme žít lépe ve světě více sjednoceném a s možností vést dialog,“ říká Klára Lásková z české skupiny.

K účastníkům také promluví Maria Voce, současná prezidentka Hnutí fokoláre.

Celosvětového setkání se zúčastní mladí ze 150 zemí světa. Celý průběh zajišťuje 3000 dobrovolníků a 600 účinkujících, techniků a členů organizačního týmu. Kapacita 12.000 míst je vyčerpána. Velká část účastníků pochází pochopitelně z Evropy, přesto budou zastoupeny nejrůznější země: dva mladí lidé z Madagaskaru, 180 z USA a Kanady, 160 z Koreje, 180 z Argentiny a 250 z Blízkého Východu.

Poslední Genfest se konal v roce 2000. Letošní jubilejní desáté setkání je první po úmrtí Chiary Lubichové (1920 – 2008), zakladatelky Hnutí fokoláre. První Genfest se z jejího podnětu konal v roce 1973 v italském Loppianu u Florencie. Novým generacím Chiara Lubichová bez váhání předala svůj „sen“: „Vždy jsem měla velkou důvěru v mladé lidi, jsou budoucností světa! Jsou stvořeni pro velké ideály a jsou schopni je následovat s radikalitou. Objev evangelia, které se stává životem a činí to, co slibuje, je přitahuje nejvíc. Ideál sjednoceného světa je fascinuje.“ Chiaru Lubichovou si účastníci připomenou prostřednictvím krátkých videí a uměleckých děl.

Setkáním budou provázet tři moderátoři s ohledem na tři oficiální jazyky genfestu: Maďar, Ital a Keňanka mluvící anglicky. Všichni vystupující budou hovořit ve svém rodném jazyce, protože bude zajištěno simultánní tlumočení do 27 jazyků.

 

Kontakt: Václav Kašpar
tel: +420774902712
mail: v.v.kaspar@gmail.com

 

Rámcový program tří dnů v Budapešti:

Pátek 31. srpna

Přivítání 12.000 účastníků na prostranství před sportovní halou. Večer následuje ve sportovní hale netradiční koncert:

- 21 původních písní, vybraných z 65 zaslaných mladými tvůrci z celého světa do konkurzu vyhlášeného organizátory Genfestu

- 6 hudebních skupin z Argentiny, Burundi, Kostariky, Jordánska, Itálie a Potrugalska vystoupí s vlastní tvorbou

- 1 hudební skupinu sestavenou pro genfest tvoří hudebníci z Rakouska, Brazílie, Koreje, Filipín, Itálie a Slovenska

- na pódiu v publiku DJ proloží program ještě nezveřejněným aranžmá písní z devíti předchozích genfestů

Sobota 1. září

Program ve sportovní hale se bude odvíjet podle jednotlivých etap stavby mostu: „Proč stavět?“; „Rozvrhnout práci“; „Hloubit v bahně“; „Vystavět pevné pilíře“; „Dosáhnout druhého břehu“; „Mnoho cest“.

Na závěr bude vyhlášen Projekt sjednoceného světa (United World Project), jehož cílem je založení Stálé světové observatoře zaměřené na bratrství a její uznání OSN.

Večer se bude konat pochod ze sportovní haly k Dunaji na známý Řetězový most, kde bude společné zakončení dne (Flashmob).

Neděle 2. září

Na prostranství před bazilikou sv. Štěpána v centru města bude sloužit mši svatou kardinál Péter Erdö, budapešťský arcibiskup.

Současně budou v dalších křesťanských kostelech slouženy bohoslužby pro účastníky z daných církví.

Účastníci vyznávající jiné náboženství nebo bez náboženského přesvědčení budou mít možnost se setkat nedaleko baziliky.

 

Více informací na http://genfest.naplno.net/ nebo www.genfest.org/pressindex

 

Přílohy:
Glosář
Logo

 

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality