Mozartovo Requiem v sedmi městech

5.11.2011 - 26.11.2011
Brno/Třebíč: Na Vysočině a v Brně zazní ve dnech 5. až 26. listopadu 2011 ojedinělý projekt stovky mladých hudebníků.

Měsíc listopad je již tradičně věnován vzpomínkám na všechny zemřelé. Je to ale také čas přemýšlení o svém vlastním životě, jeho smyslu, hodnotě a konečném určení. Proti dnes velmi rozšířenému modernímu mýtu o krutosti smrti, nesmyslnosti utrpení a těžkém odchodu z tohoto dočasného života stojí zpráva radosti a naděje, založená nejen na konkrétních faktech racionálního uvažování, ale také na svědectví mnohých pozůstalých, kteří doprovázení svých blízkých prožívají jako slavnost, kdy se jejich milovaní s důvěrou odevzdávají do všeobjímající Boží lásky a milosrdenství.

Toto téma se rozhodla uchopit a převést do hudební podoby Mozartova Requiem bezmála stovka mladých hudebníků z Třebíče, Telče, Náměště nad Oslavou a mnohých dalších míst. Výsledkem jejich důkladné a dlouhodobé přípravy bude celkem sedm koncertů, které zazní v šesti městech Vysočiny a derniéra pak v Brně.

Svoje síly spojily pěvecké sbory Santini z Telče, chrámový soubor JA.S z Náměště nad Oslavou, pěvecký sbor Notissima z Katolického gymnázia v Třebíči a třebíčský pěvecký sbor Coruscante, které dohromady utvořily kompaktní šedesátičlenný smíšený pěvecký sbor. Orchestr Cordial tvoří třicet hudebníků nejen z kraje Vysočina, ale také ze vzdálenějších míst. Blok nadšených muzikantů pak uzavírají skvělí sólisté, sbormistr a dirigent.

Záštitu nad celým projektem převzala občanská sdružení Cordial musica z Náměště nad Oslavou a Průvan z Telče. Organizační, technickou a hudební pomoc poskytuje o. s. Musica animata z Třebíče. Veškeré informace o tomto projektu najdete na stránkách www.santini-telc.cz.

Vstup na všechny koncerty je dobrovolný. Hudebníci, kteří mnohé náklady hradí ze svých vlastních zdrojů, však doufají ve vyrovnaný rozpočet. To je možné pouze za přispění posluchačů a sponzorů.

Dovolte mi, abych vás tímto pozval ke sdílení úchvatné Mozartovy hudby spolu se všemi, kteří ji pro vás připravili.

Mozartovo REQUIEM (KV 626) a další skladby zazní v těchto termínech:

• Sobota 5. listopadu v 19 hod. v kostele sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
  • Neděle 6. listopadu v 15 hod. v kostele sv. Václava v Křižanově
  • Neděle 6. listopadu v 19 hod. v kostele sv. Jana Křtitele v Náměšti nad Oslavou
  • Neděle 13. listopadu v 15 hod. v kostele Jména Ježíš v Telči
  • Neděle 13. listopadu v 19 hod. v bazilice sv. Prokopa v Třebíči
  • Sobota 26. listopadu v 15 hod. v kostele Nanebevzetí P. Marie v Troubsku
  • Sobota 26. listopadu v 19 hod. v kostele Nanebevzetí P. Marie v Brně („U Jezuitů“)
    Ing. Karel Tomek, dirigent
  • Facebook profil Biskupství brněnského