Biskupství brněnské

Vánoce 2009 s Radiem Proglas

Ilustrace
24.12.2009 - 1.1.2010
Programové tipy ze svátečního vysílání Proglasu ve dnech 24. prosince 2009 – 1. ledna 2010.

Štědrý den 24. prosince 2009

Příběh o malém Kayovi, jeho věrné kamarádce Gerdě a zlé královně z ledového zámku určitě dobře znáte. Rozhlasové nastudování klasické pohádky Hanse Christiana Andersena Sněhová královna uslyšíte na Štědrý den od jedenácté hodiny dopoledne.

„Teprve, když si odpustíme, mohou začít ty pravé vánoce….“ Těmito slovy končí nové představení herce Víťi Marčíka, které se odehrává během Štědrovečerní večeře. Mezi přáteli, kteří se k ní každoročně scházejí, začínají vyplouvat na povrch nevyřešené vztahy a konflikty. Více o představení Setkání před Betlémem prozradí jeho autor Víťa Marčík na Štědrý den v odpoledním čase 16 hodin a 10 minut.

V 19 hodin večer zveme k poslechu povídky Tatínek na Vánoce z knížky Vánoční příběhy pro potěchu duše od Bruna Ferrera.

Boží hod vánoční 25. prosince 2009

► O liturgii doby vánoční a historii slavení Vánoc bude na Boží hod vánoční hovořit profesor František Kunetka. Rozebere také význam různých vánočních symbolů jako jsou jesličky, stromeček nebo  tříkrálové koledování. Pořad s názvem Vánoční liturgie a symboly uslyšíte pět minut po osmé hodině ráno.

► Jak prožívá Vánoce P. Jaroslav Ptáček z Prahy, jaké jsou jeho nejkrásnější vánoční vzpomínky a jak se dívá na komercializaci vánočních svátků dnešními obchodními řetězci uslyšíte na Boží hod vánoční v 18 hodin.

O tom, jak prožívají a slaví Vánoce čeští Romové, o jejich tradicích a také o sváteční romské hudbě se více dozvíte v pořadu Romské Vánoce v Čechách. Naladíte o půl desáté večer.

Svátek sv. Štěpána 26. prosince 2009

Pohádka nebude chybět ani ve svátečním odpoledni. Ve 14 hodin uvede Proglas pohádkový příběh Oscara Wilda Dítě hvězdy – vypráví o chlapci, který ztratil svou krásnou tvář.

Sídlo slovenské katolické misie v Belgii navštívíme na svátek sv. Štěpána v 16 hodin a pět minut odpoledne. S místním správcem, P. Lubomírem Fabčínem, budeme hovořit o tom, jak probíhá oslava Vánoc v multikulturním prostředí, o přejímání různých tradic a také o smyslu misií Slováků v zahraničí.

Vánoce srdcem generálního vikáře - P. Martin David, generální vikář ostravsko-opavské diecéze, bude na Proglasu hovořit o tom, jak vnímá svátky Božího narození a jak hodnotí svou práci. Poslouchejte o půl deváté večer.

Svátek sv. Rodiny 27. prosince 2009

V 9 hodin přenášíme mši svatou z kostela svatého Tomáše v Brně. Celebruje P. Petr Vrbacký.

V úvodu vánočního Koncertu duchovní hudby dáme nejprve slovo vánočním chorálům Johanna Sebastiana Bacha. Po nich se můžete těšit na dvě Bachovy duchovní kantáty, které vznikly také pro dobu vánoční. Kantátu Kriste posvěť tento den z roku 1714 a kantátu Sladká útěcha můj Ježíš přichází z roku 1725. Zaposlouchejte se od půl deváté večer.

Památka sv. Dětí betlémských 28. prosince 2009

Nahlédnutí do života salesiánské misie v Indii přinášíme ve 21.30. O jeho práci českého misionáře P. Jana Meda hovoří P. Elow Samuel z Indie. V pořadu se dozvíte více o životě a působení otce Meda i ostatních salesiánů, ale také o tom, jak se v Indii slaví Vánoce. Reprizujeme ve čtvrtek 31. prosince v 11.05.

Památka sv. Tomáše Becketa 29. prosince 2009

V Kafemlýnku jsme navštívili Dětský dům Zábrdovice v Brně. O aktivitách Dětského domu hovořily jeho vedoucí Lenka Sládečková a dobrovolnice Pavlína Rumová. Naladíte od půl desáté dopoledne. 

► Bratři kapucíni již rok ubytovávají v Olomouci vysokoškolské studenty. Od února 2010 bude takto sloužit bývalý Poutní dům na Hradčanech. O celém projektu budeme ve 22 hodin hovořit s Mgr. Radkem Navrátilem OFMCap.

Středa 30. prosince 2009

► Jan Neruda bývá právem řazen mezi klasiky české literatury.  Hastrman je mistrně napsaný příběh z Nerudových slavných Povídek malostranských. Vypráví o starém pánovi, který žije u vzdálených příbuzných a domnívá se, že pro jejich děti shromáždil poklad, aby se odvděčil za péči, kterou mu rodina prokazuje. Naladíte v 11.05 dopoledne a ve 21.30.

Památka sv. Silvestra 31. prosince 2009

► V poslední den starého roku odvysílá Proglas hodinový souhrn událostí s letopočtem 2009, jak je během dvanácti měsíců zaznamenala zpravodajská redakce Proglasu. Svět 2009začíná ve 14 hodin a 50 minut.

► Od 16 hodin se můžete prostřednictvím rozhlasových vln zúčastnit mše svaté z brněnského kostela sv. Augustina.

Chcete pomoct princi Radkovi, princezně Terezce a hodnému Honzovi v boji proti zlé královně, loupežníkům a sedmihlavému drakovi? Pak poslouchejte nový pohádkový pořad Než zazvoní zvonec – premiéru zachytíte v pět hodin odpoledne.

► Soutěžit mohou děti také od čtvrt na sedm v pořadu Riskující městečko.

Slavnostní silvestrovský galavečer, plný zajímavého povídání a dobré muziky,  spojený tentokrát s udělováním cen Zlatá treska, začíná  na Proglasu o půl osmé večer.

Nový rok 1. ledna 2010

► Slavnostní novoroční bohoslužbu přenáší Proglas o půl jedenácté dopoledne z brněnské katedrály sv. Petra a Pavla.

►O půl jedné se v rámci hudební siesty na Proglasu můžete zaposlouchat do Novoroční mše Jana Dismase Zelenky a skladby Salve Regina pro soprán a orchestr Georga Friedricha Händela

Z Prahy do celého světa - pražský kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně můžete navštívit 1. ledna v 18 hodin. Místní karmelitáni budou hovořit o sošce Pražského Jezulátka, o její historii a také o tom, proč se právě zde letos zastavil papež Benedikt XVI.

Radostné Vánoce a požehnaný rok 2010 přejí pracovníci a spolupracovníci Radia Proglas!