Biskupství brněnské

V Brně skončila Katolická charismatická konference

Ilustrace
29.7.2007
V Brně skončila v neděli 29. července Katolická charismatická konference 2007. Sešlo se na ní na 3800 účastníků. Brno: "Jestliže tedy já, Pán a Mistr, jsem vám umyl nohy, i vy máte jeden druhému nohy umývat" - tato slova Pána Ježíše Krista (zaznamenaná ve 13. kapitole evangelia podle svatého apoštola Jana) tvořila motto letošního, již osmnáctého ročníku konference.

Téma služby rozebírala z různých úhlů většina příspěvků a programu. V sobotním pásmu svědectví hovořil o službe muž, který našel štěstí v péči o mentálně postižené, žena, která evangelizuje v domově důchodců, nebo žena, jenž začala chodit do mužské věznice a nyní je pracovnicí Vězenské duchovní služby.

Kromě desítek kněží navštívili konferenci i tři biskupové, hostitel Vojtěch Cikrle z Brna, který pozdravil účastníky hned první den, a dále biskupové František Radkovský a Pavel Posád, kteří koncelebrovali páteční mši svatou. V pátek pozdravil účastníky konference také hejtman jihomoravského kraje Stanislav Juránek, který převzal nad konferencí také záštitu.

Program rozdělený do pěti dní zahájila ve středu 25. července 2007 mše svatá a adorace v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně.

Následující konferenční dny se již odehrávaly v moderním pavilonu F na brněnském výstavišti (pavilon F byl vybudován v roce 2004 podle projektu architektu Martina Rudise a Martina Komárka jako nejen výstavní, ale i konferenční prostor). Bohatý program hlavních tří dní - čtvrtka až soboty - tvořilo kromě každodenní mše svaté a ranní modlitby chval celkem šest hlavních přednášek (přednesli je postupně Sergiusz Gajek, Pavel Semela, Veronika Barátová, Vojtěch Kodet a Kateřina Lachmanová), páteční večer patřil paralelně programu židovských tanců komunity Blahoslavenství a šesti přednáškám na aktuální témata konaným na různých místech Brna (přednášeli Josef Zeman, Petr Hejl, Angelo Scarano, Roman Čiviš, Sergiusz Gajek a Jiří Komorous). O stovky přítomných dětí se starali během přednášek dobrovolníci na takzvané Dětské konferenci a nejen pro děti bylo určeno v časném odpoledni každodenní divadelní představení (uvedly je Divadlo Martina Hrušky, Divadlo Studna a Divadlo Kolovrátek).

Čtvrteční večer byl volnější a "duchovně odpočinkovější". Moravskou atmosféru v něm dotvořilo večerní posezení u cimbálu s ochutnávkou vín a s živým zpěvem moravských účastníků, mladší generace pak ocenila výborný pop-rockový koncert chval.

Sobotní program uzavřela modlitba za účastníky konference spojená s odevzdáním života Bohu. Neděle jako poslední den konference přinesla ještě poslední přednášku Michaela Slavíka a záverečnou mši svatou.

Mnoho z pravidelných návštěvníků charismatických konferencí i těch, kdo byli letos na takové akci poprvé, zdůrazňovalo především atmosféru setkání: živá, bezprostřední a duchovní. Proto přijal zaplněný konferenční sál velkým aplausem zprávu, že příští rok se bude devatenáctá Katolická charismatická konference konat ve dnech 9. az 13. července opět v Brně.

Za organizátory: Josef a Zdeňka Dvořáčkovi, R.D. Pavel Šenkyřík

foto foto foto foto foto

Facebook profil Biskupství brněnského
Banner - Pastorační aktivity děkanství brněnské diecéze

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality