Biskupství brněnské

Den Brna 2006

Ilustrace
12.8.2006 - 13.8.2006
Při příležitosti 361. výročí vítězství Brňanů nad švédskými vojsky proběhnou ve dnech 12.-13. srpna pod záštitou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho a primátora Statutárního města Brna Richarda Svobody oslavy Den Brna.Brno: Akce se každoročně koná jako připomínka významné historické události z dějin Brna, připomínka hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v době třicetileté války v roce 1645. Přitažlivou a prázdninově odpočinkovou formou se tak představuje historická událost turistům i obyvatelům města. Také v letošním roce je pro návštěvníky jihomoravské metropole připraven v ulicích města zajímavý program.

Program v katedrále sv. Petra a Pavla:

Sobota 12.8.

  • 19.50 – Promluva brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho a primátora Statutárního města Brna Richarda Svobody
  • 20.00 – Koncert duchovní hudby z díla Wolfganga Amadea Mozarta
  • 21.00 – Nástup vybrané jednotky před katedrálou sv. Petra a Pavla, slavnostní salva a odvedení návštěvníků katedrály do Denisových sadů.
  • 21.15 – Slavnostní ohňostroj v Denisových sadech.

Neděle 13.8.

  • 10.30 – Pontifikální bohoslužba se vzpomínkou na všechny, kteří kdykoliv v historii zahynuli při obraně Brna, a s prosbou za naši šťastnou budoucnost.
    Hlavní celebrant pomocný královéhradecký biskup Josef Kajnek
    Mše v katedrále sv. Petra a Pavla se zúčastní zástupci řemeslnického cechu pekařů, cukrářů a řezníků, zástupci historických vojsk a Brněnského městského střeleckého sboru. Během bohoslužby zazní kompozice českých a světových autorů duchovní hudby v podání Dómského smíšeného sboru a orchestru Brno a Brněnského filharmonického sboru – Besedy brněnské, řídí Petr Kolař.

Impulsem pro rozhodnutí biskupa Cikrleho založit tradici oslav města Brna byl 15. srpen 1995, kdy si moravská metropole připomínala 350. výročí ode dne, kdy malá skupinka obránců města odolala útoku obrovské přesily švédských vojsk generála Torstensona a Brno nebylo dobyto. Přáním organizátorů mj. je, aby se Brňané seznámili s historií svého města, která ovlivnila i dění v tehdejší Evropě. Aby byli hrdými potomky svých hrdinných předků. Den Brna se slaví vždy v sobotu okolo 15.8., slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, která je od roku 1645 uctívána jako patronka a ochránkyně města.

Facebook profil Biskupství brněnského
Banner - Pastorační aktivity děkanství brněnské diecéze

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Ochrana nezletilých v církvi
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality