Biskupství brněnské

Pouť pétépáků ve Staré Vodě u Libavé

Ilustrace
5.6.2003
Pouť bývalých příslušníků PTP (= pomocných technických praporů), tzv. pétépáků, se uskutečnila ve čtvrtek 5. června ve Staré Vodě u Libavé. Hlavním celebrantem mše v poutním chrámu sv. Jáchyma a Anny (v 9.00 hodin) byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Brněnskou diecézi zastupoval generální vikář brněnské diecéze Jiří MikulášekČleny PTP se stávali ti, které označili funkcionáři komunistického režimu za lidi "politicky nespolehlivé". Šlo jednak o občany, kteří svým veřejným postojem demonstrovali, že hodnoty lidského života podle komunistických představ a požadavků nikdy nepřijmou nebo to byli ti, které komunisté považovali za nepřátele marxistické společnosti pro jejich společenský původ. Pro mnohé z nich trvala vojenská služba déle než 3 roky.

Poutní chrám sv. Jáchyma a Anny ve Staré Vodě u Libavé, který vystavěl v letech 1683-88 architekt P. Tencala, patřil dříve ke známým poutním místům Moravy. Po roce 1947 byla tato oblast postupně vysídlena pro vojenské účely. Poslední pouť před uzavřením vojenského prostoru se zde konala v roce 1949.

V následujících letech byl komplex církevních budov totálně zdevastován a okolní vesnice srovnány se zemí. I Budova kostela, který je památkově chráněným objektem, postupně chátrala. Po roce 1968, kdy vojenský prostor Libavá obsadila sovětská armáda, se chrám stal terčem úmyslné devastace sovětských vojáků. Záchranné práce na kostele mohly být zahájeny až po roce 1989.