Setkání se zástupci církevních škol ve Vídni

30.11.2023 - 30.1.2024

Tématem jejich tradičního setkání bylo církevní školství.

Návštěva brněnského biskupství ve Vídni je součástí spolupráce mezi diecézemi Brno a Vídeň, která trvá již od roku 1995. Téma církevního školství je jedním z hlavních zájmů obou biskupství, která se snaží podporovat kvalitní vzdělávání v duchu křesťanských hodnot. Biskupství brněnské provozuje celkem 10 škol různých stupňů na území Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Patří mezi ně například Biskupské gymnázium v Brně nebo Žďáru nad Sázavou.

Biskupství vídeňské má také bohatou tradici církevního školství, které sahá až do 18. století, kdy zde působil svatý Klement Maria Hofbauer. Obě biskupství si vyměňují zkušenosti a inspiraci v oblasti pedagogiky, pastorační práce a sociální péče.

Program setkání:

čtvrtek 30.11.2023
-    představení Kampusu Sacré Coeur Pressbaum (prezentace rakouského vzdělávacího systému, prohlídka jednotlivých škol kampusu, návštěva kaple)
-    komentovaná prohlídka dómu sv. Štěpána - vedená GV (Nikolaus Krása)
-    Program v Arcibiskupském paláci (představení Arcibiskupské diecéze Vídeň a oblasti vzdělávání, kulturní program)

pátek 1.12.2023
-    mše svatá v kapli sv. Ondřeje v Arcibiskupském paláci
-    prohlídka Soukromé základní školy „Notre Dame de Sion“ a Soukromého gymnázia a reálného gymnázia Klosterneuburg
Návštěvu doprovázeli GV Nikolaus Krása, Andrea Pinz (Vedoucí oddělení škol a vzdělávání, Arcidiecéze Vídeň), Reinhard Hallwirth (Vedoucí pedagog, Soukromé školy Arcidiecéze Vídeň), Jitka Komutzki – tlumočení (Soukromé školy Arcidiecéze Vídeň). Prohlídky školských zařízení vedli zástupci jednotlivých škol.