Dlouhodobé akce

21.5.2016 - 29.6.2016
Pavel Konzbul novým pomocným brněnským biskupem

V sobotu 21. května 2016, kdy se v brněnské diecézi slaví výroční den posvěcení hlavního chrámu v diecézi - katedrály sv. Petra a Pavla, jmenoval Svatý otec František novým brněnským pomocným biskupem dosavadního faráře u katedrály sv. Petra a Pavla P. Pavla Konzbula (*1965).

18.5.2016
Nuncius světoběžník

První apoštolský nuncius v České republice, později kardinál, Giovanni Coppa zavzpomínal na své návštěvy v brněnské diecézi v publikaci „Brněnská diecéze (1777-2007) - historie a vzpomínky“ (v roce 2007 vydalo Biskupství brněnské) takto:

17.5.2016
Zemřel kardinál Giovanni Coppa

Na svátek sv. Jana Nepomuckého, 16. května 2016, zemřel ve věku 90 let kardinál Giovanni Coppa, dlouholetý apoštolský nuncius v ČSFR a v České republice.

29.5.2015
Logo Jubilea milosrdenství v češtině

Logo Jubilea milosrdenství v češtině je graficky zpracováno ve Vatikánu a je vázáno autorskými právy. Není možné je upravovat ani měnit.

23.5.2016
Muzejní noc 2016 v Diecézním muzeu opět úspěšná

Diecézní muzeum v Brně se letos již podesáté účastnilo Brněnské muzejní noci. Akci shrnuje ředitel Martin Motyčka: „Návštěvníci všech věkových kategorií plně využili maximální kapacitu stálé expozice Vita Christi – Život Kristův. ...

23.5.2016
Fotogalerie z prvního setkání obou brněnských biskupů s novináři

V neděli 22. května 2016 představil brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle novinářům svého nového pomocného biskupa Pavla Konzbula. Ten potom v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně prezentoval biskupský znak a heslo, které bude provázet jeho pastýřskou službu.

16.5.2016
Biřmování na Petrově 2016

V den slavnost Seslání Ducha Svatého udělil brněnský biskup Vojtěch Cikrle v neděli 15. května 2016 v katedrále sv. Petra a Pavla svátost biřmování 110 dospělým. V celé brněnské diecézi v roce 2015 přijalo svátost křesťanské dospělosti více než tisíc lidí.

12.5.2016
BIGY: celostátní úspěch ve francouzštině

Studentka Biskupského gymnázia v Brně Natálie Feitová (3.A ) se v celostátním kole konverzační soutěže ve francouzském jazyce v konkurenci vítězů krajských kol umístila na druhém místě. Soutěž se konala 9. května 2016 ve Francouzském institutu v Praze.

10.5.2016
Noc kostelů 2016 na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 10. června 2016.

6.5.2016
Jubilejní rok při 450. výročí narození svaté Marie Magdalény dePazzi

Generální převor Řádu karmelitánů při příležitosti 450. výročí narození svaté Marie Magdalény de'Pazzi, karmelitky, vyhlásil od 2. dubna. 2016 do 25. května 2017 jubilejní rok, a v souvislosti s tím požádal Svatého otce Františka o možnost získávání plnomocných odpustků.

4.5.2016
Kostel sv. Jakuba v Brně po opravě

Slavnostní pořad při otevření brněnského kostela sv. Jakuba po opravě 28. dubna 2016 zahájil Mons. Václav Slouk, děkan brněnský. Po modlitbě a požehnání, které udělil Mons. Jiří Mikulášek, generální vikář brněnské diecéze, následovala prohlídka historických předmětů na kůru a ve věži

4.5.2016
P.Marian Kuffa: Proč jsme a kam kráčíme.

V rámci akce Tři dny křesťanské spirituality navštívil o minulém víkendu jihomoravskou metropoli slovenský kněz P. Marian Kuffa.

Studium zasvěceného života

Akademie kanonického práva pod patronací Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života ve spolupráci s Konferencí vyšších představených řeholí v ČR organizuje „studium aktuálních témat zasvěceného života“.

Studium manželství a rodiny

Akademie kanonického práva ve spolupráci s Papežským institutem Jana Pavla II. pro rodinu v Římě organizuje jednoleté studium v rámci trvalé formace v oblasti pastorace manželství a rodiny. Toto studium je určeno především pro kněze, řeholníky, jáhny, pastorační asistenty a osoby činné v pastoraci rodin.

Audiospot zve na Noc kostelů 2016

Program Noci kostelů nyní v České republice připravuje více než 1100 kostelů a modliteben.

Na Noc kostelů zve návštěvníky také audiospot, který byl vyroben ve studiu Radia Proglas a bude prezentovat Noc kostelů v radiovysílání

5.4.2016
Noc kostelů 2016 – vizuální styl

Představujeme vizuální styl Noci kostelů 2016, společný pro země zapojené do tohoto projektu, ve kterých se Noc kostelů bude konat v pátek 10. června 2016.

19.2.2016
Duchovní večery pro manžele

Centrum pro rodinu a sociální péči v Brně ve spolupráci s Biskupstvím brněnským pořádá Duchovní večery pro manžele – „Jsme jedno a není nám to jedno?“  Večery jsou určeny pro všechny manžele, kteří chtějí prohlubovat svůj vztah a posouvat se směrem k vzájemné jednotě.

29.9.2015
Přihlašování na Světový den mládeže v Krakově spuštěno

Přihlásit se na Světový den mládeže (SDM) do Krakova je možné od 28. září 2015 na českých webových stránkách setkání https://krakov2016.signaly.cz/.

26.8.2015
Hymnus Jubilea milosrdenství

Hymnus jubilea milosrdenství, který v srpnu zveřejnila Papežská rada pro novou evangelizaci, je inspirovaný písněmi z Taizé. Věřícím má umožnit proniknout hlouběji do tématu Božího milosrdenství.

26.8.2015
Hlavní událost jubilea může proběhnout na den migrantů

Křesťané nemají upadat do lhostejnosti tváří v tvář dramatu lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy. Píše to Papežská rada pro migranty a lidi mimo domov u příležitosti zveřejnění tématu příštího Světového dne migrantů. Ten se bude připomínat 17. ledna 2016 a bude úzce propojen s Jubileem milosrdenství.

20.5.2015
Modlitba papeže Františka pro Svatý rok milosrdenství

8. prosince 2015 začne z podnětu papeže Františka Mimořádný rok milosrdenství. Připravil k tomu speciální modlitbu, kterou zveřejňujeme v českém překladu.