Dlouhodobé akce

24.12.2014
Brněnské betlémy 2014

Velké bannery s vánoční kometou na chrámech v moravské metropoli budou letos již po osmé pro všechny zájemce upozorněním, že v kostele je možné od 24. prosince po celé vánoční období zhlédnout zajímavý historický betlém.

24.12.2014
Brněnské betlémy: tři tipy 2014

Vánoční doba nabízí v Brně již po osmé od 24. prosince možnost zhlédnout zajímavý historický betlém. Nabízíme tři letošní tipy:

Někdo tě má rád

V adventním čase se dostává čtenářům do rukou publikace generálního vikáře brněnské diecéze Mons. Jiřího Mikuláška s názvem Někdo tě má rád.

Udělení služby akolytátu

V neděli 7. prosince 2014 přijali službu akolyty v kapli svatých Cyrila a Metoděje v olomouckém kněžském semináři bohoslovci čtvrtého ročníku a žadatelé o trvalé jáhenství. Řady akolytů brněnské diecéze rozšířil bohoslovec Tomáš Žižkovský z farnosti Panny Marie Pomocnice v Brně – Žabovřeskách.

12.12.2014
Vatikán publikoval Lineamenta pro příští biskupskou synodu

Tiskové středisko Svatého stolce publikovalo v úterý 9. prosince 2014 tzv. Lineamenta (v překl. linie) pro nadcházející řádné shromáždění biskupské synody. To se uskuteční ve dnech 4. – 25. října 2015 v Římě a jeho tématem bude „Povolání a poslání rodiny v církvi a současném světě“.

8.12.2014
Matka Vojtěcha Hasmandová: heroické ctnosti potvrzeny

V sobotu 6. prosince 2014 schválil papež František dekret o heroických ctnostech boromejky Vojtěchy Hasmandové. Právě letos uplynulo sto let od jejího narození.

5.12.2014
Škola adorace v Brně Židenicích

Od středy 3. prosince 2014 byla v kostele v Brně Židenicích zahájena Škola adorace podle knihy Florian Racine Manuel pour adore sans se lasser. Adorace probíhá každou středu 10 až 15 minut v kapli Panny Marie Bolestné v židenickém kostele.

5.12.2014
Dokument České biskupské konference k liturgické hudbě

Na svém říjnovém zasedání biskupové schválili dokument s názvem: Soubor doporučení pro používání liturgické hudby při bohoslužbách, zvláště ve vztahu k mládeži. Text obsahuje první, obecnou část, a přílohy, které se věnují specifickému hudebnímu stylu, jejž v posledních desetiletích využívají nejvíce mladí lidé.

3.12.2014
Na počátku spouští předvánoční prodej výrobků

Brněnská nezisková organizace Na počátku, která pomáhá zachraňovat nenarozené děti prostřednictvím podpory jejich maminek, v adventním období pořádá prodej rukodělných výrobků.

3.12.2014
Betlémy – jejich původ a historie

Dodnes jsou betlémy součástí křesťanské vánoční tradice a přinášejí radost dětem i dospělým. V brněnských kostelech můžeme vidět rozmanité betlémy – od těch, které jsou složeny z figurek darovaných jednotlivými farníky, až po díla vytvořená mistry řezbáři

1.12.2014 - 19.12.2014
Katedrála na Petrově: Adventní program pro školy 2014

Římskokatolická farnost u katedrály sv. Petra a Pavla připravila pro letošní adventní období nový zábavně vzdělávací program „O světle“ určený žákům prvního stupně základních škol. Program chce přiblížit dětem význam světla v lidském životě, ale i v jeho duchovní rovině.

1.12.2014
Probuďte svět, píše papež zasvěceným osobám

U příležitosti Roku zasvěceného života, který začíná v celé církvi v neděli 30. listopadu 2014, napsal papež František apoštolský list. Řeholníky v něm zve k prorockému životu, který má probudit svět, ale i k objevování svého charismatu.

29.11.2014
Průvodce adventem 2014 pro Android

Letošní Průvodce adventem, který každoročně připravuje Pastorační středisko brněnské diecéze, je snadno dostupný také všem uživatelům mobilních zařízení s operačním systémem Android. Aplikaci „Průvodce adventem“ lze do smartphonu či tabletu zdarma stáhnout pomocí služby „Obchod Play“.

21.11.2014
Přípravy Křesťanských Vánoc 2014 v brněnské diecézi

Měsíc listopad nabízí každým rokem příležitost vzpomenout na naše blízké zemřelé, ale také podmanivou atmosférou podzimní přírody a dlouhými večery připomíná blížící se adventní čas. Specifické kouzlo čtyř týdnů adventu a období Vánoc každoročně dotváří i mnoho zajímavých příležitostí k jejich plnějšímu prožívání.

27.4.2014
Pouti k Božímu milosrdenství 2014

Také letos pořádají pallotini řadu poutí do Slavkovic u Nového Města na Moravě, kde je kostel zasvěcen Božímu milosrdenství.

Církevní budovy