Dlouhodobé akce

11.8.2015
Soud dnes řešil kauzu obrazu Madony z Veveří

Obvodní soud pro Prahu I dnes rozhodl, že Národní galerie by měla vydat církvi obraz Madony z Veveří. Ve věci restitučního nároku Římskokatolické farnosti Veverská Bítýška vůči gotickému deskovému obrazu Madony z Veveří proběhla během uplynulého roku řada jednání...

29.5.2015
Logo Jubilea milosrdenství v češtině

Logo Jubilea milosrdenství v češtině je graficky zpracováno ve Vatikánu a je vázáno autorskými právy. Není možné je upravovat ani měnit.

15.9.2015
Biblický kurz po třinácté: Prorok Jozue a List Jakubův

Pastorační středisko brněnské diecéze nabízí letos na podzim další, již třináctý ročník Biblického kurzu. Jde o vzdělávání pro všechny vážné zájemce o Bibli, vhodné pro osobní poznání Božího slova i jako materiál pro ty, kdo vedou různá malá společenství a biblické hodiny.

1.9.2015
Papež vyhlašuje Den modliteb za péči o stvoření

Papež František ohlásil nově zavedený Světový den modliteb za péči o stvoření, platný pro celou katolickou církev, jenž se bude slavit každý rok 1. září.

26.8.2015
Hymnus Jubilea milosrdenství

Hymnus jubilea milosrdenství, který v srpnu zveřejnila Papežská rada pro novou evangelizaci, je inspirovaný písněmi z Taizé. Věřícím má umožnit proniknout hlouběji do tématu Božího milosrdenství.

26.8.2015
Hlavní událost jubilea může proběhnout na den migrantů

Křesťané nemají upadat do lhostejnosti tváří v tvář dramatu lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy. Píše to Papežská rada pro migranty a lidi mimo domov u příležitosti zveřejnění tématu příštího Světového dne migrantů. Ten se bude připomínat 17. ledna 2016 a bude úzce propojen s Jubileem milosrdenství.

17.8.2015
Fotogalerie z oslav Dne Brna 2015

Ve dnech 15. - 16. srpna 2015 probíhaly v jihomoravské metropoli letos jubilejní oslavy Den Brna na počest 370. výročí úspěšné obrany města Brna proti Švédům v roce 1645.

9.8.2015
Křesťanské festivaly letošní sezóny 2015

Křesťanské festivaly jsou i letos na programu léta. Lze si vybrat z festivalů hudebních, duchovních či multižánrových, jednodenních i týdenních, českých či mezinárodních, katolických a ekumenických. Na své si přijdou všechny generace.

Světové dny mládeže: V Krakově bude Svatá brána milosrdenství

Hlavní téma i některé detaily příštího Světového dne mládeže přibližuje kardinál Stanislaw Rylko. Akce se uskuteční ve dnech 25. – 31. července 2016 v Krakově.

3.8.2015
Jubileum milosrdenství: Kalendář událostí s papežem

Přinášíme kalendář významných události s papežem Františkem, které se uskuteční během Jubilea milosrdenství.

Misionáři milosrdenství

Na Popeleční středu v roce 2016 vyšle papež do celého světa tzv. Misionáře milosrdenství. Čím se budou vyznačovat?

Prezentace Mimořádného jubilea milosrdenství

Svatý rok má udržovat živou touhu po umění zachytit tolik znamení něhy, již Bůh nabízí celému světu a především trpícím, osamoceným a opuštěným nebo těm, kdo nemají naději v odpuštění a necítí se být milovaní Otcem, prohlásil během vyhlášení Mimořádného jubilea milosrdenství papež František.

Eucharistický kongres: Obnova vztahu s Bohem i podané ruce

Za necelé tři měsíce v Brně vyvrcholí Národní eucharistický kongres, který se v naší zemi koná poprvé od vzniku České republiky. Již nyní jsou přípravy v plném proudu.

10.7.2015
Kurzy biblické hebrejštiny

Moravsko-slezská křesťanská akademie pořádá v akademickém roce 2015/2016 Kurz biblické hebrejštiny. Kurz bude probíhat od října 2015 do května 2016 ve Smetanově ulici v Brně. Kurz je určen pro začátečníky a jeho náplní je seznámení s hebrejským písmem, s pravidly četby hebrejského textu a základy hebrejského jazyka.

20.5.2015
Modlitba papeže Františka pro Svatý rok milosrdenství

8. prosince 2015 začne z podnětu papeže Františka Mimořádný rok milosrdenství. Připravil k tomu speciální modlitbu, kterou zveřejňujeme v českém překladu.

1.5.2015
Výstava Mezi klíčem a mečem v Mikulově

Diecézní muzeum v Brně zve na reprízu výstavy „Mezi klíčem a mečem – kníže František kardinál z Ditrichštejna a jeho doba“, která je v době od května do září 2015 umístěna v kostele sv. Václava v Mikulově. Výstava je instalována k 390. výročí založení Význačné kolegiátní kapituly u sv. Václava v Mikulově.

15.4.2015
Papež František oznámil slavení Svatého roku milosrdenství

Papež František oznámil (v pátek 13. března 2015) slavení nového mimořádného Svatého roku. Jubileum milosrdenství bude zahájeno otevřením Svaté brány ve vatikánské bazilice o slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince 2015, zakončeno bude 20. listopadu 2016.

5.4.2015
Poutní kalendář na rok 2015 ve Křtinách u Brna

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst brněnské diecéze, Křtiny u Brna se Santiniho chrámem Jména Panny Marie, si v roce 2010 připomnělo 800 let od zjevení Panny Marie Křtinské. Podle tradice se roku 1210 zjevila Panna Maria Křtinská v blízké Bukovince na rozkvetlém kaštanu.

22.3.2015
Katecheze pro světové setkání rodin ve Filadelfii

Osmé Světové setkání rodin se letos uskuteční ve dnech 22. až 27. září ve Filadelfii. Národní centrum pro rodinu zveřejnilo na svých stránkách český překlad tematických katechezí.