Mons. Ing. Mgr. Pavel Konzbul, Dr.

Pavel KonzbulCurriculum Vitae EN FB ikonka

Pavel Konzbul se narodil 17. října 1965 v Brně-Juliánově, kde dodnes žije jeho maminka Marie. Po maturitě na gymnáziu v Brně na Křenové ulici pokračoval ve studiu na elektrotechnické fakultě VUT Brno - obor elektrotechnologie, které absolvoval v roce 1989.

Po vykonání roční základní vojenské služby nastoupil jako odborný a později vědecký pracovník do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky v Brně. Tam se věnoval vývoji a realizaci korekčních cívek magnetických polí pro tomografii nukleární magnetické rezonance. Publikoval v řadě zahraničních odborných časopisů. Externě vyučoval na elektrotechnické fakultě VUT v Brně, kde také obhájil doktorskou práci v oboru teorie elektromagnetického pole.

V roce 1995 vstoupil do Laického sdružení sv. Dominika, kde byl několik let zástupcem národní provinční představené v Praze. V témže roce zahájil studium na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, které dokončil v roce 2000. Od téhož roku je také členem Společnosti pro církevní právo.

V roce 2003 přijal v katedrále sv. Petra a Pavla kněžské svěcení z rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Poté působil jako farní vikář v Boskovicích a Svitávce, v Hustopečích u Brna, Starovičkách a excrurrendo administrátor ve Starovicích. V roce 2005 byl ustanoven spirituálem Biskupského gymnázia v Brně a v roce 2013 jmenován farářem ve farnosti u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně a členem Kněžské rady brněnské diecéze.
V říjnu 2015 byl brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem jmenován III. sídelním kanovníkem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně.

V sobotu 29. května 2016 papež František jmenoval Pavla Konzbula pomocným brněnským biskupem a titulárním biskupem litomyšlským. Biskupské svěcení přijal Mons. Ing. Mgr. Pavel Konzbul, Dr.,  29. června 2016 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně od svého diecézního biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho.

Znak

Symbolika znaku

ZnakMeč je symbolem sv. Pavla, biskupova osobního patrona, písmena alfa a omega symbolizují citát ze Zjevení sv. Jana 21,6 („Já jsem Alfa i Omega, počátek a konec.“). Barvy vycházejí ze znaku města Brna, biskupova rodiště a působiště.

Popis znaku:

Stříbrný štít, z červeného návrší v patě štítu vyrůstá červený heroltský kříž s povýšeným břevnem. Na kříži je položen vztyčený meč se stříbrnou čepelí a zlatým jilcem, provázený na břevně kříže zlatými majuskulními písmeny „alfa“ a „omega“. Za štítem latinský kříž.

Deviza:

VIA VERITAS VITA (Cesta, pravda, život) – zvolena podle Evangelia sv. Jana 14,6 („Já jsem ta cesta, pravda i život“).

Vše je převýšeno biskupským kloboukem

Církevní budovy