Mons. Ing. Mgr. Pavel Konzbul, Dr.

Pavel KonzbulCurriculum Vitae EN FB ikonka

Mons. Mgr. Ing. Pavel Konzbul, Dr.

14. diecézní biskup brněnský

Pavel Konzbul se narodil 17. října 1965 v Brně. Mládí prožil v Brně-Juliánově. Po maturitě na      gymnáziu v Brně na Křenové ulici pokračoval ve studiu na elektrotechnické fakultě VUT v Brně, obor elektrotechnologie, které absolvoval v roce 1989.

Po vykonání roční základní vojenské služby nastoupil jako odborný a později vědecký pracovník do Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky v Brně. Publikoval v řadě zahraničních odborných časopisů. Externě vyučoval na elektrotechnické fakultě VUT v Brně, kde také obhájil doktorskou práci na téma teorie elektromagnetického pole.

V roce 1995 vstoupil do Laického sdružení sv. Dominika, v němž působil několik let jako zástupce národní provinční představené v Praze. V témže roce zahájil studium na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, které dokončil v roce 2000. Je jedním z prvních členů Společnosti pro církevní právo.

V roce 2003 přijal v katedrále sv. Petra a Pavla kněžské svěcení z rukou biskupa Vojtěcha Cikrleho. Poté působil jako farní vikář v Boskovicích a Svitávce, v Hustopečích u Brna, Starovičkách a Starovicích.

V roce 2005 byl jmenován spirituálem Biskupského gymnázia v Brně. Na Pedagogické fakultě MU v Brně vyučoval studijní obor Učitelství křesťanské výchovy.

V roce 2013 byl ustanoven farářem ve farnosti u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně.

V říjnu 2015 byl brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem jmenován sídelním kanovníkem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně.

V sobotu 21. května 2016 papež František jmenoval Pavla Konzbula pomocným brněnským biskupem a titulárním biskupem litomyšlským. Biskupské svěcení přijal 29. června 2016 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně od svého diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.

O Slavnosti Nanebevstoupení Páně 26. května 2022 jmenoval papež František Pavla Konzbula 14. diecézním biskupem brněnským. V den slavnosti diecézních patronů sv. Petra a Pavla 29. června 2022 byl v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně uveden do úřadu.

Pavel Konzbul je od roku 2000 členem Společnosti pro církevní právo a od roku 2016 členem Správní rady Masarykovy univerzity v Brně. V rámci České biskupské konference je předsedou Komise pro kněžstvo a členem Komise pro katolickou výchovu.

Pavel Konzbul je autorem jedenácti publikací, určených především mládeži, a je aktivní rovněž na sociálních sítích.

Znak

Znak diecézního biskupa Pavla Konzbula

Popis znaku:

Štít je čtvrcený. V prvním a čtvrtém černém poli je vztyčený stříbrný meč s červeným jílcem a záštitou, přeložený dvěma zlatými vztyčenými klíči (znak biskupství). Druhé a třetí pole je stříbrné, z červeného návrší v patě štítu vyrůstá červený heroldský kříž s povýšeným břevnem. Kříž je provázen černými majuskulními písmeny „alfa" a „omega" (osobní znak).
Za štítem je zlatý procesní kříž provázený vpravo mitrou a vlevo ven točenou berlou. Vše je převýšeno zeleným biskupským kloboukem.

Biskupské heslo: VIA VERITAS VITA (Cesta, pravda, život).

Bibliografie

V letech 2009 až 2022 vydal Pavel Konzbul jedenáct publikací:

• Nesesmolíš (Cesta 2009)
  • Polednice (Cesta 2010)
  • Puzzle (Cesta 2010)
  • Dobro, zlo a hlodavci (Cesta 2011)
  • Dvířka věčnosti (Cesta 2011)
  • Zlaté prasátko (Cesta 2012)
  • Jak mluvit s dospívajícím o víře? (Cesta 2013)
  • Naslouchání (Cesta 2015)
  • Víra a polibek (Cesta 2017)
  • Jak sníst slona (Cesta 2019)