Biskup Cikrle po návratu z Moravské Nové Vsi

29.6.2021

Brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle dnes navštívil nejvíce postiženou oblast zasaženou ničivým tornádem.

„Právě jsem se vrátil z cesty do Obce Moravská Nová Ves, která je sídlem farnosti, do které spadá i Obec Hrušky, tornádem nejvíce postižené oblasti v brněnské diecézi. Setkal jsem se tam s otcem Mariánem Kalinou, místním farářem, a s lidmi, kteří přišli o svůj majetek, o svá obydlí. V obci je to jako po válečném bombardování. Domy jsou bez střech, okna bez skel, kostelu sv. Bartoloměje spadla věž a je zcela zničený. A první zprávy, která na mne po návratu čekaly, byly o vlně solidarity a finanční i materiální pomoci z celé republiky. Mezi mnoha jednotlivými dárci, kteří nabízejí možnost ubytování pro rodiny s dětmi či vybavení dětského pokoje, které jsou ochotni také osobně přivézt, jsou to také finanční dary. K těm prvním patří dar 10 milionů forintů z Maďarska, ze Státního sekretariátu v rámci programu „Maďarsko pomáhá“ určený konkrétně na opravu kostela sv. Bartoloměje v Hruškách, Diecézní charita Brno zaznamenala dnešní den v 15.00 hodin již dárcovskou částku 50 865 357 korun. Vážím si soucítění i rychlé finanční pomoci vás všech a děkuji za vše, čím pomáháte přírodní katastrofou postiženým lidem a farnosti pomoci zažehnout světlo naděje, že opět bude lépe.“

Foto: Jan Buchta