Poutní Mikulov 2012

5.5.2012

Město Mikulov je nejen krásným místem jižní Moravy, ale i významným poutním místem.

V roce 1623 nechal kardinál František z Dietrichsteina  nad městem postavit poutní kapli sv. Šebestiána, ke které vede známá křížová (pašijová) cesta. V blízkostí mikulovského náměstí u kapucínského kláštera dal kardinál Dietrichstein v roce 1623 vybudovat také Loretánskou kapli (Svatou chýši), nejstarší na Moravě, která se stala stavební předlohou mladší Lorety v Praze na Hradčanech. Nad mikulovskou Loretou byl vybudován poutní kostel sv. Anny, který však  společně s Loretou a kapucínským klášterem v roce 1784 zničil požár. Dnes na místě bývalé Lorety a kostela sv. Anny stojí monumentální Dietrichsteinská hrobka. Socha Loretánské Černé Madony byla přenesena do kolegiátního kostela sv. Václava.

Poutníci do Mikulova mohou v současné době navštívit hned dvě poutní místa: Svatý Kopeček s kaplí sv. Šebestiána a Loretánskou Černou Madonu v kostele sv. Václava.

Program poutí v Mikulově v roce 2012

Pouť k Černé madoně - poutě první soboty v měsíci  (5. května, 2. června, 6. října 2012)

• 9.30 průvod se sochou Černé Madony z Dietrichsteinské hrobky (bývalé Lorety) do kostela sv. Václava, Loretánské litanie
  • 10.00 mše svatá v kostele sv. Václava