Konference: Dialog uprostřed Evropy

31.3.2007 - 1.4.2007
Ve dnech 31.3.-1.4. se v Brně koná mezinárodní konference na téma „Iritace ve středoevropském soužití. Češi a Němci – příklad zdařilého soužití?“, kterou pořádá Společnost Bernarda Bolzana ve spolupráci s Ackermann-Gemeinde v Besedním domě (Komenského nám. 8).Brno: Konference Dialog uprostřed Evropy, letos poprvé konaná v Brně, navazuje na patnáct ročníků česko-německých jihlavských rozhovorů. Organizátoři - Společnost Bernarda Bolzana a Ackermann-Gemeinde z Mnichova - chtějí diskusi o česko-německém sousedství ještě zřetelněji postavit do středoevropskéhokontextu. Jejich novými partnery je Statutární město Brno, Fundacja Krzyżowa z Polska a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku.

Jak uvádějí Anton Otte (Ackermann-Gemeinde) a Ondřej Matějka (Společnost Bernarda Bolzana): „Konkrétní obsah letošní konference vychází z úvah nad nestabilní politickou situací prakticky ve všech zemích středoevropského regionu. Je zřejmé, že současný vývoj ve střední Evropě není jen souhrou náhod, ale má společné příčiny. Tyto příčiny se budou účastníci konference snažit pojmenovat z různých perspektiv.

Plánovaný program

Pátek, 30.03.2007 - 19.00 hod.
Zahájení konference a uvítání: Roman Onderka (primátor města Brna), Konrad Scharinger (Charge d´Affair BRD), Adelheid Folie (velvyslanectví Rakouska), Doc. Petr Pithart (předseda Společnosti Bernarda Bolzana) a další. Přednáška: Zápas o pojetí etiky v politice v éře nové svobody. Mezi moralismem a kritickým hledáním spravedlnosti (Milan Uhde, spisovatel, Brno )

Sobota, 31.03.2007
09.00 hod. „Pasti vlasti“ aneb neschopnost používat společný jazyk mezi sousedy ve střední Evropě - Jiří Gruša (spisovatel a diplomat, Vídeň a Praha)
09.45 hod. přestávka
10.15 hod. Diskuse: Doc. Pavel Švanda (spisovatel a publicista, Brno), László Szigeti (publicista, Bratislava), Alfred Payrleitner (publicista, Vídeň)
Moderátor: Jan Šícha (diplomat a novinář, Praha)
14.00 hod. Iritace ve střední Evropě a jejich příčiny očima politiků.
Cyril Svoboda (ministr, Praha), Magdaléna Vášáryová (diplomatka a poslankyně, Bratislava), Prof. Paweł Śpiewak (sociolog politiky, poslanec za PO, Warszawa), Karl-Theodor Guttenberg (poslanec Spolkového sněmu za CSU, Berlín)
Moderátor: Karel Hvížďala (novinář, Praha)
16.00 hod. Přestávka
16.30 hod. Iritace ve střední Evropě a jejich příčiny očima politických komentátorů.
Prof. Jacques Rupnik (politolog, Paříž), Piotr Buras (politolog, Wrocław), Steffan Dietrich (novinář, FAZ, Frankfurt/M) Moderátor: Dr. Michael Libal (velvyslanec v.v., Berlín)
19.00 hod. Mše svatá (kostel sv. Jakuba, Jakubská 11) celebruje: ThLic. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský, hudební doprovod: Kantiléna - sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno

Neděle, 01.04.2007
09.30 hod. Bude společná učebnice dějin národů střední Evropy?
Prof. Dr. Mathias Weber (historik, Oldenburg), Prof. Dr. Ferdinand Kinsky (politolog, Nice), Prof. Břetislav Horyna (filozof, Brno) Moderátor: Prof. Elżbieta Dzikowska (historička a publicistka, Łódź)

Další informace a dotazy: Mgr. Ondřej Matějka, jednatel sdružení Společnost Bernarda Bolzana, Vyšehradská 49, CZ - 128 00 Praha 2.
Tel: +420 221 979 212 Tel: +420 608 974 856 sbb@email.cz