Biskupství brněnské

Zahrady pod Petrovem byly slavnostně otevřeny

Ilustrace
8.6.2020 - 12.6.2020

V pondělí 8. června 2020 brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle slavnostně odemkl vstup do nově rekonstruovaných Zahrad pod Petrovem.

Kromě nové odpočinkové zóny v centru Brna nabídnou expozici o sakrální architektuře brněnské diecéze, která se skládá ze dvou částí: Venkovní instalace, jež bude každoročně obměňována, představí během následujících pěti let celkem 24 architektonicky zajímavých kostelů z období 12. - 18. století nacházejících se na území naší diecéze. Vnitřní část expozice je instalována v působivých nově opravených prostorách původního hospodářského zázemí. V této části jsou nejen na textových panelech, ale též na kamenných fragmentech a modelech, stejně jako na papírových struktivních modelech staveb, představeny tři nejčetněji zastoupené umělecké slohy - románský, gotický a barokní. Instalované papírové modely jsou pracemi studentů několika ročníků Ústavu památkové péče Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Pro příchozí děti je pak připravena molitanová stavebnice, z níž je možné poskládat jednoduchý půdorys původního petrovského kostela.

A jaké je plánované využití zahrad? Na období letních prázdnin připravuje Diecézní muzeum v prostorách zahrad pod Petrovem příměstské tábory, během roku pak školní vzdělávací programy především o sakrální architektuře. Zahrada bude sloužit také jako zázemí pro doprovodný program akcí s duchovním a kulturním přesahem, jako jsou setkání prvokomunikantů, Diecézní setkání mládeže, Noc kostelů, Brněnská muzejní noc apod. Do připravovaného programu v nově vzniklém prostoru se aktivně zapojí také Diecézní centrum mládeže, které na letní měsíce připravuje Chill out pod Petrovem. Akce zahrnuje několik večerů s pestrým kulturně-společenským programem, jako jsou koncerty, promítání filmů, beseda u cimbálu aj. Pro Chill out jsou vyhrazeny čtyři čtvrteční večery během července a srpna (9.7.; 23.7.; 6.8.; 20.8.). Více informací včetně aktuálního programu bude k dispozici na webu mladez.biskupstvi.cz/dcm/nebo na facebooku a instagramu DCM Brno.

Také Centrum pro rodinu a sociální péči plánuje využít zahrady v rámci programů a aktivit, které nabízí pro své klienty v průběhu celého roku. V nejbližší době jsou to prázdninová setkání seniorů či odpolední program pro náhradní babičky, které jsou zapojeny do projektu Trojlístek sblížení tří generací®, ale i na akce v rámci kampaní zaměřených na rodiny jako je Den pro rodinu, Den otců, Den matek nebo Den pro seniory.

Virtuální prohlídka Zahrad pod Petrovem je zde
 

Další informace ZDE
 

Facebook profil Biskupství brněnského

Banner - projekty spolufinancované z EU

Přehledy bohoslužeb v brněnské diecézi
Stálá zpovědní služba v Brně
Duchovní služba v nemocnicích
Puls
Výroční zprávy
Odběr RSS - Aktuality