SANTIAGO čili svatý Kuba: nové divadelní představení o poutnictví ve spolupráci divadla Polárka a kostela svatého Jakuba
„Zanedlouho to bude přesně šest let, kdy jsem se rozhodla, že potřebuji vyrazit na pouť. Byl zrovna lockdown kvůli covidu, a přesto se našlo dost ochotných lidí, kteří mi nabídli nocleh a pomocnou ruku. Ta zkušenost ovlivnila nejen mě, ale vím, že rezonovala a šířila se v mém okolí jako kruhy na vodě. Od té doby sleduji, jak nenápadně veliký fenomén poutnictví je, a jak stále žije napříč generacemi a společenskými kruhy. A tak jsem měla velikou radost, že mohu toto téma přivést i na jeviště a využít při práci na scénáři desítky svědectví, o která se se mnou poutníci podělili. Některá z nich dokonce v inscenaci, jejíž příběh je ryze fiktivní, zazní jako audionahrávky,“ říká režisérka a scénáristka nového představení SANTIAGO čili svatý Kuba Hana Mikolášková.
V průběhu hodinové inscenace se na jevišti setkají čtyři postavy, z nichž každá má odlišné důvody ke své pouti – někdo hledá klid a prostor pro zamyšlení, jiný touží po prohloubení duchovního života nebo se snaží porozumět svým vztahům. Někteří z poutníků se dokonce na pouť vůbec netoužili vydat. Diváci sledují jejich cestu, malé i velké překážky i chvíle, kdy si musí vybrat, zda pokračovat, nebo se vrátit. V roli jednotlivých poutníků se na jevišti představí herci spolupracující s Divadlem Polárka. Jejich civilní herectví a práce s humorem i nadsázkou pomáhá přiblížit téma pouti širokému publiku.
Divadelní představení vzniklo ve spolupráci Visit Jakub Brno a Divadla Polárka. Vstupenky zakoupíte na webových stránkách Divadla Polárka.
