Pokles počtu věřících na Vysočině a jihu Moravy není tak velký, jak se čekalo – průměrný věk navíc zůstává na 47 letech

Opatření, která zakazovala shromažďování, mše přenášené online, ztráta smyslu a pocitu společenství. Šrámy epidemie covidu-19, po kterých se řada lidí zpět do kostelních lavic už nevrátila. Pokles počtu účastníků bohoslužeb ale není zdaleka tak dramatický, jak se předpokládalo. „Od roku 1994, kdy ve farnostech sčítání probíhá každých 5 let, se při každém průzkumu setkáváme s úbytkem věřících – resp. těch, kteří pravidelně navštěvují mše. Při mapování v roce 2014 odevzdalo lístek přes 85 000 lidí, o pět let později 74 000 a loni necelých 60 000. Upřímně jsem čekal daleko větší propad. Pozitivní navíc je, že se nám nezměnil věkový průměr, který stejně jako v roce 2019 zůstává na 47 letech,“ vysvětluje generální vikář brněnské diecéze Pavel Kafka.
Úbytek věřících je patrný ve věkových kategoriích 60 a 70+ a potom u třicátníků. Ze statistiky je ale jasné, že se do kostela stále vrací mladé rodiny s dětmi a lidé středního věku ve skupinách 40 a 50+. „Pro mě covid pouze urychlil nevyhnutelné - ti, kteří na mše chodili ze zvyku, přestali, a o část farníků jsme přišli dříve kvůli nemoci. Jsme ale rádi za ty, kteří zůstali, kteří jsou aktivní, jsou ochotni pro svou víru něco udělat a je pro ně důležité zasazovat se o farní společenství. Mít zdravá farní jádra, budovat živý vztah s Bohem a ten potom předávat - to je to stěžejní a také to, co si myslím, že se v diecézi daří. Není to o číslech, ale o životě,“ dodává brněnský biskup Pavel Konzbul.
Poptávka po úkonech duchovní správy – křtech, biřmováních, sňatcích nebo pohřbech – je spíše kolísavá. Za posledních deset let byl největší zájem o svátost křtu v roce 2016, kdy ji v brněnské diecézi přijalo 4808 lidí. Hned o rok později číslo kleslo na 4525 křtů a v roce 2018 zase stouplo na 4793. Podobné výkyvy jsou viditelné i u ostatních svátostí. Covid-19 se pak nejvýrazněji vepsal do statistiky pohřbů – za posledních 10 let jich bylo nejvíc v roce 2021, a to celkem 5126.
Od posledního průzkumu pak také vzrostla částka, kterou jsou návštěvníci kostela ochotni přispět do pravidelné sbírky na chod jednotlivých farností – zatímco v roce 2019 to bylo v průměru 27 korun na osobu, loni se obvyklý dar vyšplhal na něco málo přes 43 korun na osobu. Dlouhodobě platí, že kostelní lavice vyhledávají spíše ženy než muži – v roce 2024 jich sčítací lístek odevzdalo 34 314, mužů 25 599.