Otevřené chrámy

Otevřené chrámy

Historie projektu sahá do roku 2009, kdy byly kostely Zlínského kraje poprvé otevřeny návštěvníkům. Od roku 2017 je projekt pod názvem Otevřené chrámy realizován také v Moravskoslezském kraji. V roce 2023 se zde do projektu zapojilo 39 kostelů a bylo zaznamenáno cca 250 tis. návštěvníků. Od roku 2024 se do projektu zapojily kostely na území brněnské diecéze (Jihomoravský kraj, části Kraje Vysočina a Jihočeského kraje). Organizační úlohy se ujalo Biskupství brněnské. Projekt Otevřené chrámy navazuje na úspěšné projekty Noc kostelů a Církevní turistika.

Cílem projektu je zajistit přístupnost vybraných kostelů i v časech mimo bohoslužby pro všechny návštěvníky. Otevřené chrámy zahrnují jak známá poutní místa, tak kostely mimo hlavní turistická centra. Někteří návštěvníci se přicházejí do kostelů pomodlit, jiní jen na chvíli spočinout v tichu a další obdivují architekturu a umění v interiérech chrámů. Otevřenost kostelů zajišťují vyškolení průvodci.

Projekt je založen na internetové prezentaci zapojených kostelů na stránkách www.otevrenechramy.cz, kde je možné najít informace o historii kostela, lokalizaci, časy pravidelných bohoslužeb, doba a možnosti návštěvy kostela a další specifika, jako například možnost bezbariérového vstupu. Správu a aktualizaci webu zajišťuje diecézní koordinátor. Koordinátor pro brněnskou diecézi je Petra Dolíhalová, dolihalova@biskupstvi.cz.

Zde je nezbytná úzká spolupráce se zapojenými místy, aby byly zveřejněné informace stále aktuální. Propagace projektu je zajištěna pomocí letáků, plakátů, sociálních sítí a na webu www.otevrenechramy.cz.

Zapojení farností do projektu Otevřené chrámy je na dobrovolné bázi. Pro zájemce pořádá Diecézní muzeum kurz, ve kterém se mohou zdarma vyškolit dobrovolníci zajišťující průvodcovskou službu. Zpřístupnění kostela lze realizovat v těchto variantách:

  • v interiéru je přítomný dobrovolník, který odemyká a zamyká kostel a dohlíží na průběh prohlídky

  • dobrovolník / průvodce na požádání předloží tištěné texty o historii kostela, případně je schopen rozhovoru s návštěvníkem

  • průvodce podává výklad o kostele, někdy i v cizím jazyce

Bohoslužby a duchovní programy v kostele mají vždy přednost před prohlídkami.

Možnosti prohlídek:

  • zdarma

  • dobrovolné vstupné

  • za poplatek

Všechny varianty jsou možné. Dobrovolník by měl být za svoji službu odměněn. Prostředky na odměňování lze pokrýt ze vstupného. Lze také navázat spolupráci s obcí a požádat o příspěvek na odměnu pro průvodce.

Zveme všechny farnosti k zapojení do projektu. Zájemci se mohou obracet na výše uvedenou e-mailovou adresu.

TIP: podívejte se, jak se daří realizovat otevřené chrámy ve Velkém Meziříčí.

Našli jste chybu nebo máte jinou otázku?