Inspirace

„Mojí hlavní misí bude připravit diecézi na soběstačné hospodaření,“ říká nový diecézní ekonom Ing. Jiří Veselý

Od prvního července střídá Ing. Petra Zelenku na pozici hlavního ekonoma diecéze Ing. Jiří Veselý. V čem spočívá jeho práce, jaké jsou jeho vize ohledně hospodaření diecéze a jak odpočívá od čísel, tabulek a grafů? Dozvíte se v následujícím rozhovoru.
„Mojí hlavní misí bude připravit diecézi na soběstačné hospodaření,“ říká nový diecézní ekonom Ing. Jiří Veselý

Na úvod Vás poprosím, abyste se krátce představil … 

Jsem rodilý Brňan a celý život se věnuji ekonomii. Vystudoval jsem Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity a poté jsem pracoval na vedoucích pozicích v oblasti financí a ekonomie, zejména v automobilovém průmyslu. Jsem ženatý, mám tři děti – dceru a dva syny. Všichni se věnujeme společenskému tanci, kromě dcery, ta si zamilovala street dance. Takže tančí celá rodina. S manželkou jsme si řekli své “ano” tady v katedrále sv. Petra a Pavla v jubilejním roce 2000. 

Těšíte se k nám na biskupství? Seznámil jste se už se svými podřízenými? 

Na biskupství jsem se velmi těšil, nabídka tohoto pracovního místa mi přišla jako znamení, které musím následovat. Celkově na mne biskupství udělalo velký dojem a práce pro něj mi dává velký smysl. Se svými podřízenými jsem již měl možnost se seznámit, dohromady tvoří úžasný tým profesionálů, se kterými je radost spolupracovat. Tady vnímám velký rozdíl oproti komerčním společnostem – co se týče lidí, jejich chování, postojů. Je to tady klidnější, pozitivnější … Řekl bych “prozářené sluncem a Bohem”. Zejména si cením  velmi pozitivního přístupu kolegů k řešení problémů a obětavosti, s jakou plní své úkoly, často i nad rámec standardních povinností. Myslím, že právě v týmové spolupráci je jádro úspěchu celého odboru. Udělám vše pro udržení a rozvoj dobrých vztahů nejen v rámci ekonomického týmu, ale i v rámci celé diecéze.

Můžete přiblížit, v čem spočívá práce ekonoma brněnské diecéze? Co vše máte v gesci, o čem rozhodujete, co řešíte?

Práce ekonoma je velmi rozmanitá a široká, zahrnuje standardní oblasti správy majetku diecéze, vedení účetnictví, dohled nad dodržováním veškerých právních i daňových předpisů. Ekonom také dohlíží na mzdovou a personální agendu. Nad rámec běžné správy v komerčním sektoru musí ekonom dohlížet i na dodržování kodexu kanonického práva.

Dalším velkým úkolem je vybudování ekonomické soběstačnosti diecéze. Po rozhodnutí o odloučení církve od státu máme již jen limitovaný čas (do konce roku 2029, pozn. red.) na vybudování silné ekonomické základny, která umožní diecézi nejen přežít, ale rozvíjet se a plnit svou základní misi, kterou je sloužit katolickému společenství na území brněnské diecéze prostřednictvím duchovní správy, podpory evangelizace, vzdělávání, charity a kultury.

Tím se dostávám k další části povinností ekonoma, a tou je ekonomická správa a dohled nad organizacemi, které Biskupství brněnské založilo a spravuje. Základem jsou římskokatolické farnosti a kapituly, dále školy a školská zařízení, charita, různá sdružení a fondy. Nedílnou součástí jsou i organizace hospodářské, v místní mluvě nazývané „korporát“. V této oblasti je úlohou ekonoma najít a realizovat projekty pro investování prostředků diecéze takovým způsobem, aby zajistily finanční stabilitu a dlouhodobou udržitelnost diecéze.

V rámci celé římskokatolické církve ekonom také spolupracuje s ostatními diecézemi v České republice na sjednocování strategií, postupů a výkladů zákona.

Vnímáte nějaký rozdíl mezi správou financí v běžné firmě a v církevní organizaci? 

Technicky vzato zde velký rozdíl není. Správa financí má svoje pravidla a předpisy, které musí být dodržovány bez ohledu na zaměření organizace. Hlavní rozdíl je ale v morální stránce – církev není vázána pouze světskými zákony, ale zejména morálním kodexem a učením církve. Na rozdíl od běžné firmy, která je založena za účelem tvorby zisku, církev má za úkol být ve světě znamením a nástrojem vnitřního spojení s Bohem a jednoty celého lidstva. Finance jsou tedy pouze prostředek k dosažení cíle, nikoli cíl samotný. Z toho i vyplývá, že volby ekonoma ohledně správy majetku nemusí být vždy ekonomicky tou nejvýhodnější variantou, ale vždy musí být morálně správné a v souladu s duchem církve. 

Máte nějakou vizi, cíl, kterého byste chtěl ve své pozici dosáhnout? 

Mým základním úkolem a misí na následujících pět let služby je připravit diecézi na plně soběstačnou ekonomiku fungování bez příspěvků státu. V roce 2030 dojde k plnému odloučení státu od církve a diecéze bude plně financována věřícími a vlastní ekonomickou činností. Chceme toho dosáhnout jednak pečlivou správou majetku a zhodnocováním aktiv a jednak komunikací s věřícími, s farníky, aby podporovali své duchovní pastýře.

Jak byste odpověděl na otázku, která velmi často rezonuje společností – totiž jestli má církev podnikat?

Je to úplně jednoduché – musíte z něčeho žít a nějak si na svoje živobytí vydělat. Není možné pouze natáhnout ruku a čekat, že něco dostanete zvenčí. Církev poskytuje duchovní služby a za ty služby by měla dostat zaplaceno. Nicméně toto je akt čistě dobrovolný, záleží na konkrétních lidech. Ne vždycky to je ale dostatečné, a tak nám nezbývá než ten rozdíl doplnit vlastními příjmy. K tomu nám slouží majetek, který jsme nabyli v minulosti a máme povinnost se o něj postarat. Musíme mít nějakou základnu, z níž poplyne určitý výnos a ten půjde na úhradu nákladů. 

Co Vás na práci baví nejvíc a co nejméně? 

Nejvíce mne baví práce s lidmi a navazování nových kontaktů, hledání nových příležitostí k rozvoji, vymýšlení a realizace nových projektů.

Nejméně mne baví administrativní povinnosti typu statistická hlášení a vyplňování rozličných formulářů. Nicméně i toto je součást povolání ekonoma.

Předpokládám, že ekonom má obecně rád čísla, tabulky, grafy - nebo je to minimálně jeho denní chleba. Jak ale po celodenní práci s čísly odpočíváte? 

Čísla, tabulky a grafy – to je základ práce ekonoma, bez nich by to nešlo, takže láska k číslům je nezbytný předpoklad pro tuto profesi. Čísla a tabulky nelžou a umožní zobrazit složitou realitu v jednoduchých přehledech, z nichž je pak možné dospět ke správným rozhodnutím.

Po práci s čísly rád relaxuji v rodinném kruhu, společná jídla, rozhovory nebo jen tak být spolu. Rád si pročistím hlavu sportem – jdu si zaběhat, projet se na kole … Před spaním si rád něco přečtu nebo knížky posloucháme v audiotéce. A i když vzhledem k věku jsem kariéru aktivního tanečníka již pověsil na hřebík, stále jezdíme s dětmi na tréninky a soutěže, víkendy tedy míváme obsazené převážně tímto sportem.

Nedá mi to se na závěr nezeptat: latina nebo standard?

Určitě standard, jsem standarďák.

(předávání "štafety" hlavního ekonoma - vlevo Petr Zelenka, vpravo Jiří Veselý)

 

Našli jste chybu nebo máte jinou otázku?