Festival Meeting Brno
Festival otevřeného dialogu a porozumění Meeting Brno zve všechny, kdo touží naslouchat, sdílet a společně hledat cestu vpřed. V časech, kdy se tak snadno staví zdi mezi lidmi, chceme stavět mosty – mosty porozumění, úcty a naděje. Jak řekl papež František: „Kdo staví zdi, skončí jako vězeň za zdmi, které sám postavil…. My musíme stavět mosty, ne zdi.“
Desátý ročník festivalu se zamýšlí nad (s)mírem – tématem, které dnes volá po naší pozornosti víc než kdy dřív. Připomínáme si 80 let od konce Druhé světové války, konfliktu, jehož stíny i poučení nás provázejí dodnes. A zároveň vnímáme, že mír není samozřejmost. Válka znovu ranila Evropu a bolest zasahuje i další části světa.
Pojďme společně hledat světlo i tam, kde se zdá, že převládá temnota. Pojďme naslouchat, chápat a budovat svět, kde rozdíly nejsou hrozbou, ale darem.
Z bohatého festivalového programu vybíráme několik setkání, která obzvlášť zvou k zamyšlení i společné cestě:
29. 5. v 19:00 I diskuze
Zahájení festivalu – Cena (s)míru
Uměleckoprůmyslové muzeum-Moravská galerie
Festival otevřeme diskusí o hodnotě míru v dnešním světě. Mezi hosty přivítáme laureátku Nobelovy ceny Oleksandru Matvijčuk, poradce prezidenta ČR a bývalého velvyslance v USA a Rusku Petra Koláře a ukrajinistku Lenku Víchovou. Společně budeme přemýšlet o hodnotě lidského života, důstojnosti a ceně míru v době, kdy je pokoj znovu vzácným darem.
30. 5. v 18:00 I mše
Česko-německá hudební mše
bazilika Nanebevzetí Panny Marie
Pro jubilejní 10. ročník festivalu vznikla unikátní původní hudební česko-německá mše. Libreto se inspiruje básněmi pražského rodáka německého jazyka Rainera Marii Rilkeho a připomene rovněž tvorbu jeho překladatele, významného českého básníka Bohuslava Reynka. Podílejí se na ní čeští i němečtí umělci. Mši bude celebrovat kněz Jan Pacner. Koncelebrovat budou farář římskokatolické farnosti u baziliky Nanebevzetí Panny Marie Jozef Ržonca, probošt Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně Václav Slouk a dr. P. Martin Leitgöb, provinciál redemptoristů Vídeň-Mnichov.
31.5. v 9:30 I pouť
Pouť smíření
Pohořelice-Mendlovo náměstí
Po konci války bylo z Brna vyhnáno přes 20 000 německojazyčných obyvatel, což považujeme za jednu z mnoha bolestivých kapitol českých dějin. Zatímco práceschopní muži museli zůstat ve městě na nucené práce, do průvodu byly nahnány ženy, děti a starci. Na cestě a v následujících dnech a týdnech útrapám podlehlo nejméně 1700 z nich.Od roku 2015 putujeme symbolicky proti směru historického pochodu, tedy od hromadného hrobu v Pohořelicích zpět do zahrady augustiniánů na Starém Brně.
2.6. v 18:30 I diskuze
(S)mír smrti navzdory
Rotunda (pavilon A), Výstaviště Brno
Dva otcové – Izraelec Rami Elhanan a Palestinec Bassam Aramin – přišli v blízkovýchodním konfliktu o své dcery. O tom, jak navzdory obrovské ztrátě dokázali proměnit svůj hluboký smutek v aktivní úsilí o mír a pokojné soužití ve Svaté zemi, budou vyprávět v diskuzi moderované prezidentkou festivalu Meeting Brno Martinou Viktorií Kopeckou a jeho viceprezidentem Davidem Mackem. Generálním partnerem pořadu je společnost Hodinářství Bechyně.
4.6. v 19:00 I vernisáž výstavy
Takashi Nagai
katedrála svatých Petra a Pavla
Takashi Paolo Nagai, lékař přezdívaný „japonský Gándhí“, přežil atomový výbuch v Nagasaki v roce 1945. Osobní bolest i utrpení svého národa proměnil v neochvějné svědectví víry, odpuštění a naděje. Nagai konvertoval ke katolické víře, která se stala zdrojem jeho hluboké životní síly a duchovního nasměrování. Navzdory smrtelnému ozáření věnoval zbytek života pomoci druhým, hledání smíření a obnově města zničeného válkou. Jeho život ukazuje, že skutečný mír vyrůstá z odvahy milovat i tam, kde zůstala jen spálená zem. Výstava vzniká ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, hnutím Comunione e Liberazione a Hodinářstvím Bechyně a bude k vidění do 31.8.2025.
Více informací a kompletní programovou nabídku najdete na stránkách festivalu nebo na Facebooku.