Biskupství jmenovalo nové ředitele církevních škol
Nový impuls a důraz na moderní vzdělávání odpovídající aktuálním trendům v pedagogice – strategie, kterou brněnské biskupství zvolilo při výběru nových ředitelů. „Chceme, aby naše školy byly místem, které nejen předává znalosti, ale aktivně připravuje mladé lidi na život v dnešní dynamické společnosti. To znamená důraz na jazyky, kritické myšlení, mediální gramotnost i schopnost orientovat se v nových technologiích. Je potřeba, abychom dál pracovali na individuálním přístupu k žákům, nabízeli jim dál bezpečné a inspirativní prostředí a pomohli jim získat co největší šanci obstát v dalším životě – profesně i osobnostně. Samozřejmostí je i to, že chceme žákům a studentům nabízet možnost poznání křesťanských hodnot a toho, co křesťanství přináší naší společnosti a kultuře,“ říká brněnský biskup Pavel Konzbul.
Silný příběh i důraz na moderní výuku na Vysočině
Změny čekají Křesťanskou základní školu v Jihlavě, kterou nově povede Mgr. Solomiia Makovska – učitelka angličtiny a digitálních technologií a laureátka ocenění Global Teacher Prize Czech Republic i titulu Učitel Vysočiny 2024.
Její osobní příběh podtrhuje hodnoty, které chce biskupství na svých školách rozvíjet. Solomia Makovska na začátku války uprchla s tehdy ročním dítětem z Ukrajiny a v České republice se musela vyrovnat mimo jiné s jazykovou bariérou. Přesto se dokázala rychle zapojit do českého vzdělávacího systému a během pár let se stala výraznou osobností moderní výuky. V rámci mezinárodních projektů koordinovala výměnné pobyty Erasmus a eTwinning a za svou práci obdržela evropský certifikát kvality, který předával Dům zahraniční spolupráce. Sama tak vlastním příkladem ukazuje, že píle a zápal pro vzdělávání přináší ovoce. „Jako matka dvou dětí si přeji, aby škola byla živým a bezpečným místem pro všechny. Mým cílem je se co nejlépe se zapojit do života školy a navázat na vše dobré, co zde již funguje. Věřím, že společným úsilím s učitelským sborem, rodiči a celým naším týmem budeme i nadále budovat dobré jméno této školy a vytvářet pro děti světlejší budoucnost. V životě i v práci mě vede Ježíšovo učení a mé osobní motto, kterým se snažím denně řídit, zní: Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi,“ říká Solomiia Makovská.
Křesťanská základní škola v Jihlavě je mimo jiné specifická svým zaměřením – její součástí jsou i speciální třídy pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Tyto třídy budou zachovány i do budoucna. Ve škole působí řada zkušených speciálních pedagogů, na jejichž práci chce zřizovatel i nadále stavět a rozvíjet ji.
V Jihlavě zároveň zůstává ve funkci ředitelky Střední odborné školy sociální u Matky Boží Mgr. Kateřina Šimková, která školu povede i v dalším období. Kontinuita bude zachována i na Katolickém gymnáziu v Třebíči, kde ve funkci ředitele setrvává Ing. Mgr. Vít Feldbabel.
Změna nastane také ve vedení Mateřské školy Jabula v Moravských Budějovicích, kterou nově povede Bc. Petra Smolová. Do funkce přichází s dlouholetou praxí ze zdravotnických, sociálních i pedagogických služeb, kde se věnovala především práci s dětmi se specifickými potřebami a ohroženými dětmi.
Změny v Jihomoravském kraji
Biskupské gymnázium v Brně včetně mateřské školy nově povede Mgr. Josef Valenta, který ve škole působí od roku 2013 jako učitel českého jazyka a latiny a zároveň patří mezi absolventy BiGy. Oba obory vystudoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, za sebou má také studium teologie. Vedle pedagogické činnosti se věnuje publicistice, je například autorem knižního rozhovoru s Markem Orko Váchou Jízda v levém pruhu.
Kontinuita zůstává zachována v Církevním domově mládeže Petrinum, kde svou funkci obhájil dosavadní ředitel Ing. Jan Suchý.
Výběrové řízení na ředitele Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny Brno bylo znovu otevřeno na začátku dubna.
Biskupství brněnské bude nové ředitele aktivně podporovat nejen v oblasti řízení škol, ale i v jejich osobním rozvoji a rozvoji manažerských dovedností. „Zároveň si velmi vážíme práce dosavadních ředitelů a děkujeme jim za jejich nasazení, které věnovali rozvoji církevního školství. Jejich působení významně přispělo k dobrému jménu škol i k vytváření prostředí založeného na hodnotách, na nichž chceme stavět i do budoucna,“ uvedl Pavel Konzbul.
(Úvodní foto: Anička Guthrie, Člověk a víra)




