Biskupství brněnské

Přihláška na pouť ministrantů - Q & A (otázky a odpovědi)

Co je hlavním smyslem ministrantské pouti?

Vytvořit společenství mezi námi a s naším Bohem. Věříme, že se nám to spolu podaří a že uprostřed nás bude přebývat Duch Svatý.

Jak se do Rajhradu dostanu?

Do Rajhradu jezdí hromadná doprava – autobusové linky, vlaky (mrkni na jízdní řády), ale i silnice (dokonce i dálnice). Doporučujeme vám ale, abyste až do cíle pouti nepřijeli veřejnou dopravou, společným autobusem, osobními auty, to by přeci nebyla úplně ta pravá pouť! Věnujte alespoň poslední míli vaší poutě pěší chůzi – z autobusu/vlaku vystoupíte na nějakém vhodném místě před Rajhradem a zbytek můžete dojít pěšky. Anebo za námi přijeďte na kole (nezapomeňte si vzít zámek na kolo). Rozhodnutí, jak prožijete tuto pouť od začátku do konce, je na vás…

Odkud se třeba dá jít do Rajhradu pěšky?

Opatovice: 3,8 km - hezká bezproblémová pěší cesta-cyklostezka, mimo silnici, uvnitř vesnice vede cesta po chodníku. Parkování u ZŠ přímo v obci Opatovice.

Blučina: 7,3 km - odtud vede více možných cest, když by bylo sucho, např.: 
A) pěšky polní cestou podél Svratky, 
B) pěšky přes Opatovice z toho cestou zhruba 2km po cestě. 

Parkování u náměstí či nejlépe u plaveckého bazénu.

Rebešovice: 2,6 km - bezproblémová pěší cesta, parkování v obci.

Brno-Chrlice: příjezd možný vlakem. 7,5 km, chodník a cyklostezka, bezproblémová cesta pěšky.

Brno OC Olympia: parkování u obchodního centra či příjezd zdarma – linkový autobus do OC Olympia ze zastávky Úzká jezdí z Brna po 20 min. Pak vás čeká 6,5 km podél Svratky pěší červená značka či cyklostezka, obě bezproblémové. 

Popovice: příjezd možný vlakem, nebo autem - parkování možné u obecního úřadu. 3,9 km cesta pěšky je bezpečná, bezproblémová.

Želešice: parkování v obci, 6,1 km pěší cesta je za sucha bezproblémová.

Vojkovice: příjezd možný vlakem, jinak parkování v obci u kostela, následuje pěší cesta 5,3 km. Trasa je celkem příjemná.

Židlochovice: příjezd možný vlakem, jinak parkování u železniční stanice. 7,5 km pěší cesta, později shodná s cestou z Vojkovic.

Železniční stanice Rajhrad: pěšky obcí od vlaku je to asi 1,2 km.
Ostatní mohou jít pěšky třeba ještě z větší vzdálenosti, rozhodnutí je na vás.

Co si vzít s sebou na cestu a na pouť?

Vezměte si s sebou svačinu na celý den, pláštěnku, běžnou sportovní nebo trekovou obuv. Nezbytností je dobrá nálada nezávislá na počasí…

Jak to bude s jídlem a pitím?

Každý si sice bere svačinu a pití pro sebe na celý den, na místě bude možné si opéct (podle počasí) také špekáček a také se něčeho dobrého napít (ale bude jistě lepší si užít program než stát frontu na jídlo a pití).

Je třeba si s sebou vzít ministrantské oblečení?

Pokud chcete ministrovat při mši svaté s otcem biskupem, vezměte si s sebou i ministrantské oblečení. Počítejte ale s tím, že je třeba, abyste se s předstihem přede mší převlékli, abychom ve 13:00 hod. mohli vyjít průvodem z nádvoří do kostela. 

Bude se akce konat i za deštivého počasí?

Ano, v případě deštivého počasí se akce koná také. Program upravíme tak, aby se odehrával především ve vnitřních prostorách benediktinského kláštera.

Jak bude celý poutní program probíhat?

Po příchodu do areálu benediktinského kláštera narazíte na registrační stan, ve kterém získáte potřebné instrukce pro další pohyb v areálu. Doporučujeme nepřicházet na poslední chvíli přede mší svatou, která začne v 13:00 hodin. Registrační stan bude v provozu již od 12:00 hodin. Program po mši svaté bude za dobrého počasí probíhat částečně ve vnitřních prostorách, částečně venku v klášterní zahradě. Každý účastník obdrží jednoduchou mapu toho, kde je možné najít jakou atrakci/disciplínu. Bude to stát za to!

Z čeho se bude skládat celý poutní program?

Program naší poutě má dvě části: duchovní a zábavnou. Duchovní část představuje mše svatá na úvod celé poutě, která se uskuteční ve zdejším kostele sv. Petra a Pavla a také ve chválovém odpoledni, které bude možné absolvovat ve vnitřních prostorách kláštera. Modlitby chval s hudebním doprovodem povede skvělá studentská kapela, která vždy nově příchozím vysvětlí, jak budou chvály probíhat a jak je možné se při nich chovat. Tato část programu je mj. příležitostí pro mladší účastníky, jak se s chválovými modlitbami seznámit.
Zábavná část programu se pak bude skládat z různých atraktivních disciplín, soutěží a her. Máte se rozhodně na co těšit (zatím ale nebudeme nic prozrazovat).

Bude na místě přítomen zdravotník?

Ano, tato služba bude zajištěna. Kontakt na zdravotníka obdrží každý účastník při registraci před kostelem sv. Petra a Pavla.

Kdy nastane předpokládaný konec akce?

Odpolední program skončí v 18 hodin. Následovat bude individuální/hromadný odjezd, odchod účastníků domů.

Kde získám odpovědi na svoje další otázky?

Pokud jste zde nenašli odpovědi na všechny své otázky, pošlete je na e-mail: ministranti@dieceze.cz
 

Přihlašovací formulář