Výročí komunistického převratu připomíná leták o pronásledování církví

18.3.2023

Do farností moravské církevní provincie se v těchto dnech dostává upomínkový leták „Kněží – oběti komunistického pronásledování z území moravské církevní provincie 1945–1989“. Byl vydán při příležitosti nechvalného 75. výročí komunistického převratu v Československu.

Tento leták chce posloužit k oživení paměti církevního společenství, jíž ale nejsou dějiny v klasickém slova smyslu. Odborně se tomu říká tradice. Církev dostala za úkol předávat Kristovo tajemství, které se uskutečňuje při každé mši svaté, která je „živou památkou Páně“. Z ní církev žije a předává si ji z pokolení do pokolení. Děje se tak také utrpením mučedníků, jejichž svědectví naši víru oživuje – burcuje nás hluboko v srdci a zároveň nás činí pokornými. V předkládaném letáku jsou nám prezentováni naši kněží-mučedníci, pokud si to tak můžeme dovolit říci, neboť definitivní rozhodnutí o jejich mučednictví přísluší nejvyšší církevní autoritě. Jsou to mužové, kteří se prolitím krve – vydáním svých životů stali „živou památkou smrti a vzkříšení Ježíše Krista“.

Více ZDE