Slavnost posvěcení brněnské katedrály 2022

20.5.2022

Pontifikální bohoslužbu při příležitosti výročí posvěcení brněnské katedrály sv. Petra a Pavla bude v pátek 20. května 2022 v 17.30 hodin slavit diecézní biskup Vojtěch Cikrle. Při mši udělí službu lektora sedmi kandidátům stálého jáhenství.

Každoročně připomínaným a v diecézi vyhledávaným poutním dnem - výročním dnem památky posvěcení brněnské katedrály sv. Petra a Pavla, je 21. květen. Právě v tento den roku 1891 posvětil v pořadí osmý sídelní biskup brněnské diecéze a pozdější olomoucký kardinál František Saleský Bauer, nový jedenáct metrů vysoký oltář katedrály zhotovený z limbového dřeva, který zdobí postavy dvanácti apoštolů. Počátky chrámu na petrovském kopci sahají až do 70. let 12. století. V období gotiky prošel kostel několika přestavbami. Při jedné z nich, kolem roku 1500, bylo původní zasvěcení svatému Petrovi rozšířeno na zasvěcení sv. Petrovi a Pavlovi. Během třicetileté války kostel vyhořel a jeho obnova proběhla ve dvou barokních fázích v letech 1651-52 a 1743-46. Roku 1296 byla u kostela zřízena kolegiátní kapitula a když papež Pius VI. bulou z roku 1777 potvrdil zřízení Biskupství brněnského, byl kostel sv. Petra a Pavla povýšen na katedrálu. Po archeologickém průzkumu, který probíhal v katedrále na počátku 90. let minulého století, je pro veřejnost zpřístupněna románsko-gotická krypta, která je dnes využívána zejména jako zajímavý prostor pro expozice Diecézního muzea. V roce 2005 byla v chrámu na Petrově otevřena také trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, v níž mohou návštěvníci shlédnout bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další předměty. Klenotnice katedrály se tak vedle románské krypty a výhledu z jižní a severní katedrální věže stala další nabídkou pro turisty a návštěvníky Petrova.