Rozloučení s Miroslavem Krejčířem

17.8.2018

V neděli 12. srpna 2018 zemřel novinář a publicista, jeden ze zakládajících členů Díla koncilní obnovy, dlouholetý redaktor Katolického týdeníku i vedoucí aktivit laiků RNDr. RTDr. Ing. Miroslav Krejčíř. Rozloučíme se s ním při mši svaté v pátek 17. srpna 2018 v 15.00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Poté bude jeho tělo uloženo do rodinného hrobu na Ústředním hřbitově v Brně. Děkujeme za modlitby.

RNDr. RTDr. Ing. Miroslav Krejčíř se narodil 31. května 1927 v Kroměříži. V letech 1968-1971 patřil k zakládajícím členům hnutí Dílo koncilní obnovy, při brněnském ordinariátu založil studijní skupinu laiků, kde měl jako sekretář skupiny mj. na starosti redakční, jazykovou a grafickou přípravu dokumentů II. vatikánského koncilu i dalších publikací. Rok 1971 přinesl násilné ukončení činnosti studijní skupiny, a tak v letech 1972-1989 Miroslav Krejčíř v omezeném rozsahu organizoval rodinná setkání a překládal náboženskou literaturu. Po pádu totalitního režimu působil jako redaktor Katolického týdeníku (1990-1997), byl členem rady Karmelitánského nakladatelství (1996-1998), ap. Od roku 1991 byl sekretářem Komise pro laiky České biskupské konference, od roku 1992 členem Evropského fóra laiků a od roku 1997 vedoucím Střediska aktivit laiků v brněnské diecézi. Při Biskupství brněnském založil Kabinet seniorů a ve výčtu jeho bohatých laických aktivit nechybí kromě řady dalších funkcí také publikační činnost, organizování a vedení odborných (často mezinárodních) seminářů.

Za obětavou dlouholetou službu v církvi a příkladný křesťanský život aktivního laika odměnil 24. dubna 2003 brněnský biskup Vojtěch Cikrle Miroslava Krejčíře medailí sv. Jana Sarkandra, v roce 2007 medailí sv. Petra a Pavla a v roce 2017 medailí sv. Cyrila a Metoděje. Česká biskupská konference udělila RNDr. RTDr. ing. Miroslavu Krejčířovi Pamětní medaili ČBK pro rok 2008.

Parte