Mariazellská slavnost 2014 v Třebíči

31.8.2014

Letošní Mariazellská slavnost se koná v Třebíči v neděli 31. srpna 2014 od 16.00 hodin.

Třebíčský děkan R.D. Mgr. Jiří Dobeš v publikaci "Biskupství brněnské - historie a vzpomínky" uvádí: "V době morové epidemie v 18. století se podařilo několika obyvatelům z Třebíče tajně proklouznout z uzavřeného města a pěšky putovali do Mariazell, aby zde prosili Pannu Marii o pomoc. Jejich prosby byly vyslyšeny, epidemie skončila a vděční obyvatelé Třebíče se sešli na slavnostní děkovné bohoslužbě. Od té doby začalo pravidelné putování věřících z Třebíče do rakouské svatyně. V době komunismu, kdy to nebylo možné, se začala konat "Mariazellská slavnost" přímo v Třebíči, v místním kostele sv. Martina visí tzv. Mariazellský obraz. Není to obraz poutního místa, ale obraz starobylé Třebíče, který byl jako votivní předán roku 1766 tomuto známému poutnímu místu. Proč a jak se obraz dostal zpět do Třebíče nikdo neví. Snad, že ho v době války či nebezpečí vrátili, aby nepřišel k úhoně... Když nás v roce 2001 na svátek sv. Martina navštívil superior v Mariazell, otec Karl Schauer, dovezl nám obrázky Mariazellské Madony a zmínil se, že by měl o obraz starodávné Třebíče zájem. Říkal jsme si, že s předáním originálu by byly velké těžkosti a rozhodl jsem se pořídit jeho kopii. Dodnes toho nelituji, byla zcela věrná svému originálu. Když jsme o rok později přijeli do Mariazell, byl už v kostele pro obraz přichystán stojan. Superior nám na oplátku daroval starodávnou sošku Panny Marie z Mariazell, která byla v bazilice za naší přítomnosti dotýkána s originálem. Od té doby putuje soška po domácnostech v Třebíči a okolí s možností soukromého uctívání.

Podobný program letošní Mariazellské slavnosti v příloze.