Biskupství brněnské

Den Brna 2013

Ilustrace
17.8.2013 - 18.8.2013

Oslavy Dne Brna na počest úspěšné obrany města Brna proti Švédům letos proběhnou o víkendu 17. až 18. srpna pod záštitou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho a primátora statutárního města Brna Romana Onderky. Ti také položí pamětní věnce u zlatého kříže před katedrálou sv. Petra a Pavla k uctění památky padlých obránců našeho města.

Impulsem pro rozhodnutí biskupa Cikrleho založit tradici oslav města Brna byl 15. srpen roku 1995, kdy si moravská metropole připomínala 350. výročí ode dne, kdy malá skupinka obránců města odolala útoku obrovské přesile švédských vojsk generála Torstensona a Brno nebylo dobyto.

Přáním organizátorů mezi jiným je, aby se Brňané seznámili s historií svého města, která ovlivnila i dění v tehdejší Evropě, a aby se nebáli být hrdými potomky našich hrdinných předků.

Den Brna se slaví vždy v sobotu okolo 15. srpna, svátku Nanebevzetí Panny Marie, která je od roku 1645 uctívána jako patronka a ochránkyně města.

V rámci letošních oslav se poprvé část programu odehraje pod širým nebem, když v prostoru před hlavním chrámem diecéze, katedrálou sv. Petra a Pavla, zazní POLNÍ MŠE Bohuslava Martinů v podání Metropolitního symfonického orchestru, Dómského smíšeného sboru Brno a Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská.

Následovat bude VYSTOUPENÍ HISTORICKÉHO VOJSKA a ve 21.20 hodin OHŇOSTROJ na Zelném trhu.

V neděli 18. srpna 2013 v 10.30 hodin bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v katedrále sv. Petra a Pavla pontifikální bohoslužbu na poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna. Při mši zazní Missa brevis in B Wolfganga Amadea Mozarta.

 Další program plakátek