Pouť z Konstantinopole na Velehrad

30.4.2013

V Jubilejním roce 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu se sedm poutníků rozhodlo vypravit na dvouetapovou štafetovou pěší pouť z Konstantinopole na Velehrad.

První etapa je rozplánována na třináct dní a tvoří 992 kilometrů. Od 15. června 2013 bude následovat druhá etapa, kdy zbývá na Velehrad urazit ještě 711 kilometrů.

Brno:
Své putování zahájili poutníci v pátek 26. dubna 2013 bohoslužbou v Arše na bystrckém sídlišti v Brně, poté navštívili biskupa Vojtěcha Cikrleho, který jim před dlouhou poutí požehnal.
O den později přijeli poutníci do Soluně, kde do tří pouzder nabrali prsť u kostela sv. Dimitrije, velkomučedníka, patrona města. Právě tento kostel byl "farním kostelem" svatých apoštolů Cyrila a Metoděje. Každá ze štafet ponese jedno pouzdro, každá skupinka ujde 25 až 28 kilometrů denně, takže celá skupina se denně přiblíží zhruba 80 kilometů směrem k Velehradu. V polovině cesty, v blízkosti Bělehradu, kam dojdou zhruba po třech týdnech, bude měsíční přestávka.

Více informací Mons. Jan Peňáz tel.: 736 52 92 21 nebo www.poutnik-jan.cz