Sestry těšitelky si připomenou 95. výročí založení

28.11.2010
foto foto V neděli 28.11.2010 v 10.00 hodin bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle slavit v kostele Božského srdce Ježíšova v Rajhradě u Brna děkovnou bohoslužbu při příležitosti 95. výročí založení Kongregace sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova.

Rajhrad u Brna: Pontifikální bohoslužbou v kostele Božského Srdce Ježíšova v Rajhradě u Brna, jejímž hlavním celebrantem bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle, si sestry těšitelky připomenou 95. výročí založení své kongregace. U jejího zrodu stála Barbora Vůjtěchová (1876-1945), která v šestnácti letech vstoupila do Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze, kde přijala jméno Rosa. V roce 1911 byla přeložena do Brna, aby sloužila chudým nemocným. Zde dozrála její touha zřídit takovou řeholní společnost, která by usmiřovala Boha za hříchy a starala se nejen o tělesné, ale i o duchovní potřeby nemocných, a to přímo v jejich domácnostech. Řekla o svých úmyslech tehdejšímu brněnskému biskupovi Pavlu Huynovi, který se již dvacet let zabýval myšlenkou na založení smírné kongregace. Plány sestry Rosy podpořil a osobně je předložil papeži Piu X. Úřední schválení kongregace vydal Apoštolský stolec 3.12.1915 a sestra Rosa byla jmenována generální představenou nové kongregace.

V současné době sídlí sestry těšitelky v Rajhradě u Brna a věnují se charitativní činnosti.

Foto: Pavel Krejčí