Biskupství brněnské

Unikátní pohyblivý a osvětlený betlém bude k vidění v Domě sv. Antonína

Ilustrace
25.12.2009 - 6.1.2010
Unikátní pohyblivý betlém z roku 1935 bude od pátku 25. prosince do středy 6. ledna již tradičně k vidění v Domě sv. Antonína.Tento pohyblivý a osvětlený betlém byl téměř padesát let v Hradišti u Znojma, kam se na něj chodívaly ročně dívat stovky lidí. Od loňského roku je ve správě Domu sv. Antonína v Moravských Budějovicích.

„Betlém zhotovil brněnský kotlář Alois Vajer. Tento betlém je v pořadí čtvrtý jeho výroby. První vyrobil pro klášter Milosrdných sester v Brně, ale za druhé světové války byl při bombardování zničen. O dalších betlémech nemáme přesné zprávy, až o tomto čtvrtém, který se dochoval,“ přibližuje historii ředitel Domova Ladislav Chloupek a dodává, že zájemci se na tento jedinečný betlém mohou přijít podívat každý den od 25. prosince vždy mezi desátou a dvanáctou a odpoledne od dvou hodin do půl páté.

V betlémě najdeme osm skupinek, v nichž je celkem padesát dva osob a čtyřicet šest z nich se pohybuje. Pohyblivá je i většina zvířat, kterých je dohromady čtyřicet pět. Můžete tak spatřit pasačku rozhánějící holí tři trkavé kozy, mlýn s neckami a vodu tekoucí na vodní kolo, které se točí a pilu rozřezávající kládu, jeskyni, nad níž poletuje anděl a uvnitř v jeslích leží Jezulátko, které se občas posadí, Panna Maria, Josef, vůl a osel se mu klanějí.

Celý Betlém je uložen v rozkládací bedně 200 x 60 x 195 cm. „Když se otevře víko bedny, pohyblivá vrchní deska se vysune do výše jedné třetiny, což je město, a zbývající horní část bedny po otevření dopředu vytvoří prostředí ohraničené plotem před betlémem,“ popisuje ředitel Chloupek. Po napnutí všech pohonných řemínků na řemeničky a zapnutím světelného vypínače se rozsvítí devět žárovek, které osvětlují celý betlém. Po zapnutí motorového vypínače se uvede mechanismus do pohybu. „Vidět takový betlém určitě stojí za to, proto jsou k nám srdečně všichni zváni,“ uzavírá ředitel Ladislav Chloupek.

Další informace:
Eva Fruhwirtová, Senior manager
Commservis.com, s.r.o.
Jiráskova 1301, 503 46 Třebechovice pod Orebem, Czech Republic
e-mail: fruhwirtova@commservis.com
tel.: +420 737 103 866
http://www.commservis.com