Každým rokem si tak připomínají dne 18. srpna, letos 179. narozeniny posledního císaře, Františka Josefa I. Nejde o státní záležitost. Žádné oficiality, žádní zástupci státní moci. Čistě rodinná záležitost v úzkém kruhu a to ještě ne všech příslušníků. Tiše a cudně. Paní Ulrika Habsburg-Lothringen byla letos patronkou a krom poklony u sochy svého předka a účasti na mši v Kapucínském kostele spolu s dalšími členy rodiny, se nijak neprezentovala.
Jinak to chápe Unie evropských vojenských historických společností, která sdružuje tradiční historické vojenské skupiny ze všech zemí Evropy. Slavnostní mše v Kapucínském kostele se zúčastnili zástupci vojenských historických uskupení, včetně zástupců Řádu rytířů strážců Božího hrobu v bílých pláštích. Ti všichni vzdali hold císaři i v Kapucínské hrobce.
Na pozvání Unie se dostavili i zástupci českých zemí, mezi nimi představitelé Brněnského městského střeleckého sboru, jeho velitel major Vlastimil Schildberger ml. a jeho zástupce kapitán Pavel Hofmann. A čestný úkol, nést v čele průvodu Vídní věnec a položit ho k nohám císařova pomníku v Burggarten, dostali také Češi a to brněnský velitel Schildberger spolu s Ladislavem Skipalou z Dragounského pluku č.3 z Hradce Králové. A zhostili se ho velmi důstojně.
Závěr akce u pomníku někdejšího císaře byl s proslovy, vojenskou hudbou a ve znamení společenských setkání. A pak přátelské setkání v Augustiniánském sklepě. Ale to už naše malá delegace byla na cestě k Brnu."
Foto: Karle Hofmannová
č. 1 - zástupci "Zemí koruny české" - Ivan Veselý, Zeměbranecký pluk č.14, České Budějovice - kapitán Pavel Hofmann, Brněnský městský střelecký sbor - major Vlastimil Schildberger ml. - Ladislav Skipala, Dragounský pluk č. 3, Hradec Králové
č. 2 - Major Vlastimil Schildberger a Ladislav Skipala v čele průvodu Vídní do Burggarden
č. 3 - kapitán Pavel Hofmann v průvodu Vídní