Vernisáž výstavy Nové archeologické objevy sakrální architektury na jižní Moravě

5.5.2009
Nové archeologické objevy sakrální architektury na jižní Moravě je název nové výstavy Diecézního muzea v Brně na Petrově, jejíž vernisáž proběhne 5. května v 16.00 hodin na brněnském biskupství (Petrov 2).Brno: Výstavu zahájí brněnský biskup Vojtěch Cikrle, po něm vystoupí Karel Rechlík, ředitel Diecézního muzea v Brně, Josef Unger z Ústavu antropologie PřF Masarykovy univerzity v Brně a David Merta, ředitel Archia Brno, o.p.s. Expozice v kryptě katedrály sv. Petra a Pavla v Brně bude pro návštěvníky k dispozici od 6.5. do 30.8., a to od úterý do neděle od 10 do 17 hodin, ve čtvrtek od 10 do 16.30 hodin.

Největším exponátem výstavy je samotný prostor raně středověké krypty, která uchovává stavební prvky z přelomu 12. a 13. století. Výběr vzácných nálezů, historických fotografií, modelů, půdorysů a rekonstrukcí dokumentuje nejstarší stavební fáze katedrály sv. Petra a Pavla a dalších brněnských kostelů. Mezi ně patří zaniklý kostel sv. Mikuláše na náměstí Svobody, kostel sv. Jakuba, kostel sv. Tomáše, kartuziánský klášter v Králově Poli nebo v roce 2005 objevený kostel Všech svatých na Anenské ulici. Zveřejněny jsou také výsledky průzkumu dnes nepřístupného kostela sv. Leonarda uprostřed vodní nádrže Nové Mlýny a zaniklého kostela v Divicích. Pro výstavu speciálně připravený model slavné znojemské rotundy umožňuje interaktivním způsobem hlouběji pochopit symbolické funkce, které mělo sluneční světlo ve středověké sakrální architektuře.

Diecézní muzeum zajišťuje odborné komentované prohlídky výstavy pro školy a další předem objednané skupiny návštěvníků.

Další informace a objednávky prostřednictvím www.petrovinfo.cz a petrov@petrovinfo.cz.

Plakátek