Brněnská muzejní noc 2008 v Diecézním muzeu na Petrově

24.5.2008
Již v druhém ročníku se Diecézní muzeum v Brně připojuje k akci Brněnská muzejní noc, která letos proběhne 24. května od 18.00 do 00.30 hodin.Brno: V jihomoravské metropoli se tato vyhledávaná akce koná v roce 2008 už počtvrté a v každém z předchozích ročníků přitáhla do centra města desítky tisíc návštěvníků. Brněnská muzea tuto noc otevírají zdarma své prostory a nabízejí rozmanitý doprovodný program, čímž se přidávají k celosvětové tradici oslav Mezinárodního dne muzeí. Diecézní muzeum se do této akce zapojuje letos podruhé, v loňském roce tak učinilo ještě pod názvem Muzeum sakrálního umění.

Návštěvníci Diecézního muzea na Petrově se letos 24. 5. od 18.00 do 00.30 hodin mohou těšit na celou řadu zajímavých zážitků. Dostanou příležitost prohlédnout si stálou expozici Vita Christi v historické budově kapitulního děkanství (Petrov 1) nebo výstavu Světové chrámy na dlani v prostorách raně středověké krypty katedrály sv. Petra a Pavla. Na prostranství před budovou muzea vyroste palestinská vesnička z biblických dob, sestavená z věrných replik archeologických nálezů. Tuto podívanou oživí skutečný velbloud a biblické příběhy v podobě krátkých divadelních výstupů. Další divadelní představení na biblické motivy, konkrétně podle knihy Ester, se bude konat v budově biskupské konzistoře (Petrov 2) v podání Rapsodického divadla, a to ve 20.00 hodin.

Kromě samotného muzea otevřou své brány také dva brněnské kostely – katedrála sv. Petra a Pavla a kostel sv. Jakuba (Jakubská ulice). Na obou místech budou moci návštěvníci naslouchat zvukům varhan či zpěvu duchovních skladeb (Studentský komorní sbor kaMUFFláž u sv. Jakuba ve 21.00 hodin) nebo gregoriánského chorálu (Svatomichalská gregoriánská schola řízená Josefem Gerbrichem v katedrále na Petrově ve 23.00 hodin).

Program Brněnské muzejní noci v Diecézním muzeu na Petrově dne 24.5.2008:

Expozice Vita Christi
Petrov
18.00-00.30 Volná prohlídka stálé expozice 18.30 Prohlídka stálé expozice s výkladem

Výstava Světové chrámy na dlani
Krypta katedrály
18.00-00.30 Volná prohlídka výstavy

Sál konzistoře
Petrov 2
20.00 Rapsodické divadlo: Ester
Jevištní vyprávění biblického textu
Slovo Martina Pavlíková, hudba Veronika Pavlová a Marián Pavlík ml., obraz Jan Jemelka, režie Igor Dostálek