Kostel sv. Tomáše v Brně oslaví 650. výročí posvěcení

10.3.2006 - 13.3.2006
Oslavy 650. výročí posvěcení kostela Zvěstování Panny Marie a sv. Tomáše v Brně na Moravském náměstí proběhnou ve dnech 10.- 13. března.Brno: Jedna z významných dominant centra brněnské metropole – kostel sv. Tomáše na Moravském náměstí – má své kořeny již v roce 1350, kdy se moravský markrabě Jindřich rozhodl zakládací listinou z 22. února vybudovat chrám, který měl sloužit jako pohřebiště moravských markrabat. Kostel, jehož dokončené kněžiště 13.3.1356 posvětil olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi, byl zasvěcen Zvěstování Panny Marie a sv. Tomáši, apoštolu.

Význam chrámu v dějinách Brna připomenou oslavy, které proběhnou při příležitosti 650. výročí posvěcení kostela ve dnech 10.-13.3. s následujícím programem:

Pátek 10. 3.

• 17.00 hodin - křížová cesta se vzpomínkou na všechny, kdo v minulosti přinesli oběti za záchranu a budování kostela
  • 17.30 hodin - mše s tématickým kázáním: "Historický význam kostelů"
    celebruje P. PhDr. ThLic. František Holeček OM
  • 18.30 hodin - přednáška na téma: "Švédské obléhání Brna v souvislosti s kostelem sv. Tomáše"
    přednáší PhDr. ThLic. František Holeček OM

Sobota 11.3.

• 17.30 hodin - latinská mše s tématickým kázáním : "Umělecký a liturgický význam kostelů"
    celebruje R.D. PhDr. Karel Cikrle
    zpívá Svatomichalská gregoriánská schola, řídí Josef Gerbrich

Neděle 12.3.