Biskupské svěcení v Litoměřicích

28.2.2004
Nově jmenovaný litoměřický biskup Pavel Posád oznámil na tiskové konferenci v Brně termín svého biskupského svěcení.Brno/Litoměřice: Pavel Posád, 19. sídelní biskup litoměřický, byl vysvěcen na biskupa v sobotu 28. února v 10.30 hodin v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích. Biskupské svěcení přijal z rukou pražského arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka. Spolusvětitelem byl arcibiskup olomoucký, předseda České biskupské konference Jan Graubner a dosavadní litoměřický biskup Josef Koukl. Kázání pronese brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Posáda jmenoval litoměřickým biskupem papež Jan Pavle II. 24. prosince loňského roku. Jako své biskupské heslo si nový ordinář zvolil citát z Lukášova evangelia „Zajeď na hlubinu“ (Lk 5,4). Na litoměřické biskupství odchází z funkce spirituála Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci, kam se zítra – ve své nové roli poprvé od svého jmenování - vrací. Litoměřické biskupství, jehož hlavní patronkou je sv. Zdislava, bylo založeno v roce 1655, po pražském a olomouckém arcibiskupství je třetím nejstarším v naší republice. Jak uvádí údaje z posledního sčítání, na území litoměřické diecéze žije 1,3 milionu obyvatel, z nichž se 160 tisíc hlásí ke katolickému vyznání. Ve 437 farnostech působí kolem 130 kněží.